Svetski dan kravate: Od filtera za vodu do odbrane od metka 1Foto: Pixabay/Akshay93

Kravata predstavlja svima poznat dugačak komad tkanine, koji obično nose muškarci u ukrasne svrhe oko vrata, a koja je i pre više vekova zadavala muke pri vezivanju. Danas se obeležava Svetski dan ovog modnog predmeta.

Uporedo sa procesom razvijanja modne industrije, sam svet kravata počeo je da donosi različite varijante ovog ukrasa. Ni načini na koji su se ovi komadi materijala nosili nisu zaostajali u pogledu raznolikosti. Zanimljiv je podatak da postoji 177.147 različitih načina na koji je moguće vezati kravatu.

U nekim kulturama muškarci nose kravate kao deo uobičajene kancelarijske ili svečane odeće. Međutim, ovaj komad ne nose samo muškarci, već su i žene počele da je upotrebljavaju u ukrasne svrhe. Takođe, mogu biti deo uniforme, u vojsci, školi ili na poslu, ukoliko postoji određeno propisan način oblačenja. Ipak, često se koristi kao simbol statusa ili sa željom da se prenese neka poruka.

Kravata je verovatno evoluirala od obične marame oko vrata koja je imala višestruku funkciju, ne samo ukrasnu – da se stavi preko lica radi zaštite od prašine prilikom jahanja, da se njome previje i učvrsti rana, da upija znoj oko vrata ili da se stavi na glavu kako zaštita od sunca. Koristila se i za mehaničko filtriranje nečiste vode.

Potiče iz Evrope. Prema pojedinim izvorima, vuče poreklo od vojnika koji su dolazili sa teritorije današnje Hrvatske i koji su služili u Francuskoj tokom Tridesetogodišnjeg rata. Vojnici, noseći svoje tradicionalne marame koje su bile u sklopu narodne nošnje, zaintrigirali su Parižane.

Hrvatsko poreklo kravate često se temelji na istorijskim, etnološkim i lingvističkim činjenicama, koje potkrepljuju svetske enciklopedije i drugi naučni izvori. Bilo kako bilo, prvi zvanični tragovi vode do francuskog dvora.

Luj XIV počeo je da nosi čipkastu kravatu oko 1646. godine, kada je imao sedam godina, što je postavilo standarde tadašnje mode u krugovima francuskog plemstva. Ovaj novi odevni predmet pokrenuo je modnu pomamu u Evropi – i muškarci i žene nosili su oko vrata komade tkanine.

Od tog momenta, muškarci su nosili čipkaste kravate za čije nameštanje je bilo potrebno mnogo vremena i truda. Danas, smatra se da u Americi svakog dana preko 15.000 muškaraca svakoga dana uči kako da veže kravatu.

Često su ih učvršćivali posebnim koncem za kravate, uređujući i vezujući ih u mašnu. Tokom vekova koji su se smenjivali, različite kulture i podneblja doprinela su širokoj rasprostranjenosti.

Zanimljivo je da se u jednom trenutku istorije dodirivanje kravate druge osobe označavalo kao poziv na borbu. Tokom 17. veka Englezi su dizajnirali kravatu koju mač nije mogao da preseče, a danas je moguće kupiti kravatu koja je otporna na metke.

Jedina država koja je zabranila nošenje ovog odevnog predmeta je Iran. Tokom 1979. godine, nakon Islamske revolucije, zabranjena je u maloj provinciji Gilan, jer je to viđeno kao znak zapadne dekadencije.

Kravate su jedan od najpoznatijih poklona koji se daje na „Dan očeva” širom Zapada. Amerikanci svake godine potroše približno milijardu dolara za kupovinu 100 miliona kravata, a oni koji sakupljaju kravate poznati su kao grabatolozi.

Najveći proizvođač kravata na svetu je Kina. Da bi se napravila kvalitetna svilena kravata, potrebno je približno 110 svilenih crva. Za izradu jedne svilene kravate potrebne su svilene niti duge oko 74.676 metara.

Najskuplju kravatu na svetu napravio je indijski dizajner za modnu reviju u Mumbaju 2004. godine. Cena je iznosila neverovatnih 220.000 američkih dolara, a napravljena je od čiste svile i 261 dijamanta.

Međunarodni dan kravate obeležava se 18. oktobra u Hrvatskoj i u raznim gradovima širom sveta, uključujući Dablin, Tokio, Sidnej i mnoge druge.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari