Sa letom i sezonom odmora za nama, prvi dan jeseni umesto na prirodu i rekreaciju već prirodnije asocira na ­- posao. Mnogi će čak, u eri mobilnosti i tehnologija, tu labavu granicu „veze sa prirodom“ braniti upravo na liniji „veza sa internetom – izdržljivost baterije laptopa“.


Zato uz pretpostavku da već rasprostranjene mobilne mreže treće i četvrte generacije solidno rešavaju preduslov „povezanosti“, evo i nekih korisnih načina za „kupovinu“ dodatnog vremena rada na baterije.

Smanjiti potrošnju

Vrućina je jedan od najvećih neprijatelja vaše baterije, pa vez obzira na osveženje – izbegavajte da laptop držite na direktnom suncu i gledajte da budete na mestu gde vazduh cirkuliše. Ne prekrivajte otvore za ventilaciju, ne držite laptop potpuno u krilu, a nemojte ga ni odlagati na sedišta stolica ili fotelja koje bi takođe mogle da ih pokriju.

Isključene komponente računara uopšte ne troše struju i ako, na primer, isključite DVD ili eksterni uređaje, tastaturu ili miša (ako ih ne koristite) – uštedećete energiju baterije. Pod pretpostavkom da vam bežična veza ne treba sve vreme, isto važi za ovu, kao i druge bežične tehnologije koje koriste radio frekvenciju, Bluetooth module ili 3G modeme.

Ekran laptopa takođe troši dosta energije i ukoliko mu smanjite osvetljenost, dobićete mnogo. Isto treba uraditi i sa pozadinskim osvetljenjem tastature ako niste u potpunom mraku. Čak i smanjivanjem rezolucije ekrana i potpunim isključivanjem audio funkcija, možete za nijansu da produžite vek baterije.

Štedljivi režim, (Eco-mode) je najintuitivnije rešenje koje se često previđa, ili se nedovoljno koristi na laptopu, a direktno smanjuje potrošnju preostale energije baterije. Uključite ga, ili proverite – moderni laptop računari imaju različite šeme potrošnje energije za različite zadatke, i možete čak bez mnogo muke da ih podesite u Control Panel-u.

Multitasking je pravi megdan za odmeravanje modernih laptopova, ali prosto guta energiju baterije. Ako pojednostavite svoj rad moći ćete da povećate autonomiju uređaja tako što koristite što manje aplikacija istovremeno.

Sa čime računati

Novija baterija i/ili moderniji uređaj, konačno, znače i veću autonomiju u radu na baterije. Najnoviji hibridni koncepti (2-u-1) imaju i tablet i doking jedincu (u tastaturi), a pojedini proizvođači ugradili su bateriju i u tastaturu takvih modela.

Toshiba je, na primer, tehnologijom koja inteligentno rešava redosled punjenja i trošenja baterije – svoj poslovni model Portege Z20t-B deklarisala na čitava dva radna dana autonomije, odn. do 16 sati, iako polovinu tog vremena uređaj zapravo funkconiše u tablet režimu.

Za takve rezultate zaslužni su dobrim delom najnoviji procesori, tzv. „platforme“, što opet valja imati u vidu. Najnovija šesta, pa čak i prethodna 5. generacija Intel® Core procesora u laptop računarima, zadovoljiće u potpunosti potrebe većine korisnika za mobilnošću i performansama, jer u odnosu na ranije generacije troše mnogo manje električne energije. A koliko je to ponovo brojke koje je objavila Toshiba: ultraprenosivi model Portégé Z30-A mogao je na baterije da izdrži maksimalnih 13,5 sati, dok sa novijim procesorom 5. Generacije Portégé Z30-B mereno istim testom ima postiže čak 17 sati autonomije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari