Mada sve voće ima efekat čišćenja organizma, agrumi poput limuna i grejpa su najbolji za detoksikaciju. Limun je idealna namirnica – pomaže eliminaciju toksina iz organizma, jača imunitet i djeluje kao antioksidans.


Gladovanje na bazi limuna i javorovog sirupa, poznata i kao limun dijeta, jeste pre svega način detoksikacije organizma. Dijeta uključuje post, koji traje tri dana, i tokom koga se sme uzimati samo limunada, napravljena od limuna, javorovog sirupa, vode i ljute paprike. Javorovo drvo je u Kanadi poznato po ukusnom i hranjivom soku, koji je hranljiviji čak i od meda. Javorov sirup uzima se tokom posta zbog toga što daje organizmu sve neophodne sastojke i energiju. Ipak, ako nije dostupan u prodavnicama zdrave hrane, umesto njega može se koristiti med, agava sirup ili ječmeni slad.

Pre gladovanja treba pripremiti organizam na taj način da se nekoliko dana jede samo lagana hrana bez masnoća i proizvoda životinjskog porijekla. Tako će organizam biti spreman da podnese nedostatak uobičajene hrane i prelaz na gladovanje neće biti težak. Za jednu čašu limunade potrebno je dve supene kašike soka od limuna, dve supene kašike javorovog sirupa, na vrh noža sitne ljute aleve paprike, 250 mililitra vode, tople ili hladne, po želji. Ovi sastojci se pomešaju i limunada odmah popije i tako šest do 10 puta dnevno. U međuvremenu, može se piti voda i čajevi nezaslađeni ili zaslađeni medom. Trećeg dana se iz organizma izbacuju toksini. Medicina smatra da mnoge bolesti dolaze zbog zadržavanja toksina u organizmu, a ovo jeste jedan od način da se očisti od njih. Važno je posle detoksikacije postepeno vraćanje na uobičajenu ishranu. Posle tretmana detoksikacije i prestanka uzimanja limunade, treba piti pet čaša soka od svežeg voća, i postepeno se vraćati u normalu, sa nekoliko tanjira supe, i potom uzimati lakšu kuvanu hranu.

Pomorandža – za dug život

Prema nutricionistima, jedna pomorandža (oko 130 grama) bogata je C vitaminom, a takođe sadrži vitamin A, vitamin B, amino-kiseline, beta-karoten, pektin, folnu kiselinu, kalijum, kalcijum, jod, fosfor, cink, mangan i gvožđe.

Međutim, malo je poznato da nutricionisti savetuju da treba jesti pomorandžine bele delove (srž, opna) koji se razvlače između unutrašnje strane kore i samog ploda, a koje većina skida i ljušti. Naime, ovaj deo pomorandže je naročito koristan, jer sadrži velike količine antikancerogenih supstanci i antioksidanasa. Najveći nivo bioflavonoida (antioksidansa) i vitamina C se nalazi upravo u ovim delovima, pa i njih treba jesti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari