Važnost praćenja bebinog razvoja i očekivanih parametara 1Foto: Shutterstock/Prostock-studio

Od prvog dana na ovom svetu, bebini parametri razvoja se pomno prate. Koliko napreduje u težini, dužini, kakav je mišićni tonus, razvoj govora i ostalo. Sve se to radi sa ciljem kako bi se pravovremeno uočili određeni problemi i odstupanja od parametara koji se smatraju poželjnim i statistički prosečnim.

Evo na koje aspekte razvoja pažnju obraćaju pedijatri, a preporučljivo je da to pomalo čine i roditelji. Naravno da se roditeljska procena ponekad razlikuje od pedijatrijske, jer je teško biti objektivan, ali svaki podatak je dragocen kada su mališani u pitanju.

Razvoj bebe u prvom mesecu

Kada mališan dođe u kuću retko kome je odmah na pameti da izmeri bebinu težinu. Uglavnom se svi okupe oko bebe i dive tom malenom biću koje je preslatko i pokušavaju odgonetnuti na koga liči. To je svakako “najvažnije”. Međutim tokom prvog meseca života kada bebe vreme uglavnom provode u spavanju glavni znak da dobro napreduju jeste dobijanje na težini.

Iako će bebu pedijatar izmeriti sa mesec dana prilikom prve posete savetovalištu, nije na odmet da se povede malo računa o tome i u kućnim uslovima.

Ko nije upoznat sa parametrima težine treba da zna da je poželjno na nedeljnom nivou da beba dobije od 120-200grama. To bi značilo da je za očekivati da na prvom savetovanju težina napreduje barem za 800 grama što se smatra poželjnim. Svaki gram preko toga je samo doborobit za bebu.

Razvoj bebe u drugom mesecu

Prvi mesec je prošao. Kada dođe drugi mesec značajno se menja bebino ponašanje, periodi budnosti i spavanja. Sve je više bebinih reakcija i komunikacije sa okolinom. Beba od 2 meseca polako kreće da podiže glavicu. Nije za očekivati da je drži sama, ali svaki pomak i svaka vežba su veliki plus za bebin razvoj. Primetno je da su mališani sada sve aktivniji. Iako je to minimalna aktivnost, treba imati na umu da se razvoj kreće sitnim, ali sigurnim koracima.

Problemi sa mišićima u bebinom razvoju

Jedan od parametra na osnovu kojeg se prati bebin napredak svakako je razvoj mišića. Nažalost pojedine bebe su genetskim faktorima osuđene na probleme sa mišićima.Upravo praćenje razvojnih parametara može da pomogne da se uoče problemi ovog tipa, kao što je mišićna distrofija.

Nasledni faktor je presudan za dobijanje ove bolesti. Zato bi roditelji koji znaju za postojanje nasledne predispozicije trebalo da obrate dodatnu pažnju i prate stanje i razvoj bebinih mišića. Brzina propadanja mišića nije ista kod svih već će zavisiti od tipa bolesti i mnogih drugih udruženih faktora. Suština je što ranije otkrivanje bolesti i što ranije započinjanje tretmana. Svaki tretman je individualan i ima za cilj da se mišići i zglobovi što duže održavaju funkcionalnim. Svaka osoba zaslužuje normalan život. Problem sa mišićnom distrofijom itekako može narušiti taj kvalitet, zato je pomno praćenje bebinog razvoja od presudne važnosti za osiguravanje što lepše budućnosti.

Razvoj bebe u šestom mesecu

Šesti mesec mnogi doživljavaju kao neku vrstu značajne prekretnice kada je bebin razvoj u pitanju. Tokom ovog perioda zaista se dosta toga dešava kako na fizičkom planu razvoja tako i na psihičkom.

Kada je reč o fizičkom razvoju, potrebno je podsticanje kroz stavljanje bebe u položaj na stomaku. Na taj način se jačaju mišići kako leđa tako i vrata i ramena. Ti mišići su itekako važni za bebinu aktivnost. Beba će ih koristiti kako bi savladala okretanje, sedenje, puzanje, hvatanje. Vrlo značajne stavke kada je bebin razvoj u pitanju.

Kada je beba stara šest meseci tada se pomalo nazire i karakter. Može se primetiti kako reaguje na bliske osobe koje poznaje, kako na strance i nove predmete i igračke, koliko je znatiželljna i poseže za svime. Moglo bi se reći da se već sada naziru začeci buduće inteligencije Svi ti indikatori mogu ukazati da li je razvoj u skladu sa strošću bebe ili je potrebno pravovoremeno reagovanje.

Razvoj bebe pred kraj prve godine života

Kraj prve godine života bebe uglavnom je obeležen značajnim pomacima u razvoju. Napreduje razvoj govora, motorna sposobnost poput fine motorike i hodanja. Tačnije, svi ovi aspekti bi trebali uveliko napredovati. Na roditeljima je da ih podstiču, a ujedno i prate. Nije potrebno nikakvo stručno znanje da bi se uočila kašnjenja u razvoju ili izostajanje razvoja u nekim aspektima. Verovatno je opšte poznato da se već krajem prve godine života pojavljuju prve reči. Iako često nisu sa značenjem i vezane za predmet koji beba pominje, važno je da su tu. Vremenom dobijaju svoj smisao i značenje.

Kada beba treba da prohoda? Često je pitanje koje roditelji postavljaju pedijatrima.

Odgovor je da je to vrlo individualno. Ima beba koje prve korake načine pre prve godine života, a ima i onih koje prohodaju sa godinu i po dana. Šta je normalno, a šta odstupanje? Ponekad je teško odrediti, ali ako beba nikako ne kreće da hoda, a već ima više od godinu i po dana, zar nije logično zapitati se zašto i preduzeti nešto, ako to do sada još nije učinjeno.

Parametri bebinog razvoja su tu radi lakšeg praćenja razvoja i odstupanja, ali to je posao pedijatra. Na roditeljima je da prate bebu, podstiču razvoj i uočavaju eventualne probleme. Često je pravovremena procena roditelja ujedno i najvažnija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari