Amerikanci su rešili da naprave Vladu Srbije, jer su nezadovoljni izborom Ivice Dačića za mandatara. Pošto mu ne veruju, pre svega u vezi s Kosovom, hoće da Srbiju vodi velika koalicija DS i SNS, pa je u tom cilju državna sekretarka Hilari Klinton poslala u Beograd svoje emisare.

Namera prvo Filipa Rikera, a onda Filipa Gordona, jeste da ubede lidere političkih stranaka da je američki plan u srpskom interesu, te da će, ako postupe suprotno, snositi neke negativne posledice. Klintonova, Gordon i Riker su bili zaprepašćeni Dačićevim turbopatriotskim izjavama o Kosovu iz izborne kampanje, a kad su čuli „kosovsku“ himnu Žandarmerije, već je bilo previše, pa su se promptno organizovali i odlučili da nauče pameti ovdašnju političku elitu. Rešenje koje nam donose jeste savez naprednjaka i demokrata.

Eto, u istinitost pomenutog scenarija ovih dana srpsku javnost pokušavaju da uvere neke političke kuhinje. Koliko je ovo realno?

Izbori u Srbiji su bili 6. i 20. maja. Da li je Vašington sve vreme „sedeo na ušima“, bez ikakve komunikacije s Beogradom, da bi tek 28. juna, kada je Nikolić proglasio Dačića za mandatara, shvatio šta se dešava? I onda, ni manje ni više, preko medija najavio da njegovi ljudi stižu u Srbiju da joj naprave vladu? To se (više) ni u Latinskoj Americi ne radi, a kamoli usred Evrope, na brdovitom Balkanu, šta god mi mislili o sopstvenoj važnosti…

Upravo paklena kombinacija ovdašnje mitomanske opsednutosti sobom i svojom veličinom, odsečenosti od sveta i fasciniranosti politikantskim spletkarenjima predstavlja savršenu osnovu za širenje dezinformacija o najnovijem američkom desantu na Beograd. A najgore je kada priča u sebi sadrži zrno istine.

E, to zrno istine jeste činjenica da su SAD rešene da u svakom delu sveta zaštite svoje nacionalne interese. U to pre svega spadaju bezbednost i ekonomija. Ugrožavanje ta dva prioriteta na nivou regiona zahteva intervenciju. Sada i ubuduće, hvala bogu, samo političku. Svi sagovornici Danasa, kao i stručnjaci van beogradske čaršije, saglasni su – Amerikanci ne žele da biraju Vladu Srbije. Oni u Beogradu (samo) traže jasne garancije da nove srpske vlasti neće ugroziti njihove nacionalne interese.

Taj njihov zahtev nije mali. On, pojednostavljeno, podrazumeva politiku prema Kosovu po principu „dve Nemačke“ i bliskost s Rusima u onoj meri koja ne znači ugrožavanje odnosa s EU, njenim članicama i NATO. Ali, priče o planu SAD da Srbijom zavlada koalicija SNS i DS više je izraz želje nekih u Beogradu nego u Vašingtonu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari