U Beogradu je juče završena Strategijska konferencija za NATO i partnerske zemlje, koju je organizovala Saveznička komanda NATO za transformaciju. Otkako se u javnosti pročulo da će NATO skup biti održan u glavnom gradu Srbije, drvlje i kamenje je „bačeno“ na vlasti u Beogradu. Naročito zbog podatka da se skup održava skoro na godišnjicu završetka NATO bombardovanja.


Najglasniji su bili (što se moglo i očekivati) predstavnici Demokratske stranke Srbije i Srpske radikalne stranke, koji su i pre, ali i za vreme konferencije, organizovali protestne skupove po Beogradu. Takođe, i pojedine nevladine organizacije i udruženja građana izrazili su nezadovoljstvo povodom tog skupa smatrajući da Srbija ne treba da postane članica NATO jer je bombardovao Republiku Srpsku i SR Jugoslaviju. Uostalom, prema svim istraživanjima velika većina građana ne želi da Srbija bude u NATO-u.

Realno – Srbija bi imala brojne beneficije od članstva u severnoatlantskoj organizaciji, a ne bi ostala usamljeno „bezbednosno ostrvo“ okruženo NATO članicama na Balkanu. Ali, to je kada se posmatra racionalno. Iz emotivnog ugla, oni su ipak bombardovali Srbiju 78 dana. Svi se sećaju žrtava, podruma, skloništa, zvuka sirena, bombi od osiromašenog uranijuma, kao i podrhtavanja zemlje nakon detonacije. Građani to ne žele i neće da zaborave. I ne treba. Objašnjenja o prednostima tog članstva mogla bi da umanje negativne emocije prema tog organizaciji, ali ne i da ih u potpunosti neutrališu, što vlast pokušava.

Protesti DSS i radikala prethodnih dana pokušali su da iskoriste tu negativnu emociju građana protiv NATO i predstave se kao zaštitnici nacionalnih interesa. Po odzivu koji su imali, to im nije uspelo. Bez zavaravanja to ne znači da građani prihvataju članstvo, većda im je možda dosta „korišćenja“ za zadobijanje dnevnopolitičkih poena. Pomalo to podseća i na proteste zbog hapšenja Ratka Mladića. Nisu bili masovni, kako se očekivalo, mada se većina građana zalagala protiv izručenja Mladića Hagu.

Funkcioneri DSS su poručili sa skupa da je održavanje vojne konferencije u Beogradu jasan znak da srpske vlasti žele da na „prikriven način uguraju“ državu u taj vojni savez. Istovremeno, oko 100 funkcionera i pristalica radikala protestovalo je ispred zgrade Predsedništva i oni su pokušali da predsedniku Srbije Borisu Tadiću proslede protestno pismo, ali ih je policija u tome sprečila, pri čemu je došlo do koškanja i guranja između demonstranata i pripadnika policije.

Ukoliko građani odluče da „kazne“ vlast izgleda da će to biti zbog ekonomskih problema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari