Optužbe Demokratske stranke Srbije i njene predsednice Sande Rašković Ivić da će Vlada Srbije izvoziti oružje tipa rakete „alas“ u Ukrajinu iz kog će se, kako oni navode, pucati na Ruse, imale bi smisla za dalja istraživanja o tome da li vlast skriva takve informacije od javnosti da je ispunjen elementarni uslov – da je Srbija proizvela bar jedan komad takvog oružja, odnosno da se to očekuje u bliskoj budućnosti.

S obzirom na to da DSS upozorava da su ukrajinski predsednik Petro Porošenko i prestolonaslednik Muhamed bin Zajed al Nahjan dogovorili isporuku oružja Ukrajini (rakete „alas“) i da se to ostvarilo pre desetak dana, tokom sajma naoružanja IDEKS 2015 u Abu Dabiju, kojem je prisustvovao i srpski ministar odbrane Bratislav Gašić, sledi logično pitanje – koliko je Srbija uopšte odmakla u proizvodnji ove rakete, odnosno kada se može očekivati prva raketa proizvedena u srpskoj namenskoj industriji.

Pre pokušaja odgovora na ovo pitanje trebalo bi podsetiti na sporazum koji je Srbija potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima o namenskoj industriji, u februaru 2013. godine. Ukoliko nije došlo do promene dogovorenog u tom sporazumu – završetak projekta očekuje tek 2017. godine. Stoga, upozorenja DSS, čini se, gube na snazi i logičnosti. Naime, kako tvrde stručnjaci iz oblasti vojne industrije – proizvodnja rakete „alas“ nije došla ni do faze prototipa, odnosno da je reč o razvojnom poduhvatu, sa neizvesnim rokom završetka i rezultatom.

Pitanje o izvozu oružja u Ukrajinu, predsednica DSS postavila je nakon višednevne posete Rusiji. Kako je navela, tonom zabrinutosti zbog proevropskog kursa srpskih vlasti, Ruse najviše brine angažovanje Tonija Blera u Vladi Srbije, pokušaji smanjenja zavisnosti od ruskog gasa, a iritira ih posebno i to što Srbija misli da može da sedi na dve stolice – evropskoj i ruskoj. Predsednica DSS je istakla i da ruske vlasti više vole Tomu Nikolića nego Aleksandra Vučića – smatraju da bi se sa Nikolićem još i moglo razgovarati, dok za Vučića misle da je krenuo putem bez povratka.

Taj udvorički ton prema Rusiji, koji Sanda Rašković Ivić i njen DSS ispoljavaju, bio je karakterističan i za Aleksandra Vučića u ne toliko dalekoj prošlosti. Na proruskoj retorici dobio je izbore, dok je DSS, istinski proruska stranka – otišla ispod cenzusa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari