Simbol protesta inicijative Ne davimo Beograd – žuta patka, predstavlja prevaru – političku ili novinarsku. Kako za Danas objašnjava Dobrica Veselinović iz te inicijative, pojam patke je izvučen iz žargona kao sinonim za prevaru.

 U svakodnevnom govoru jedan od sinonima za prevaru je patka, bilo da se radi o političkoj patki (prevari) ili novinarskoj patki (prevari). Najčešći oblik vizualizacije patke u obliku predmeta koji je lako dostupan svima je žuta patka – ističe za naš list Veselinović.

On napominje da „boreći se u javnosti i kroz nadležne institucije protiv projekta Beograd na vodi, i prakse gradskih i državnih organa da pronalaze kreativne načine zaobilaženja, kršenja ili menjanja postojećih zakona, pravila i procedura razvoja grada, želeli smo jasno da poručimo da se ne radi o projektu koji će preporoditi Srbiju, nego o prevari koja nas skupo košta, a koju nam servira vladajuća politička elita, uz pomoć medija“.

– Žute patke i patkice koristili smo u raznim akcijama, na primer, prilikom Javne sednice o Prostornom planu za projekat Beograd na vodi, u novembru 2014. godine, a veliku žutu patku napravljenu od stiropora koristili smo prvi put u akciji ispred Narodne skupštine prilikom usvajanja tzv. Lex specialisa, u aprilu 2015. godine, kojim je prvi put omogućena eksproprijacija javne imovine za potrebe privatnog (komercijalnog) interesa. Jednostavno svi argumenti kojima se opravdava projekat „Beograd na vodi“ odzvanjaju „kva, kva, kva“ po zdravom razumu građana – zaključuje sagovornik Danasa.

Pre protesta u Savamali gumena žuta patkica „plovila“ je ulicama brazilskih gradova, tokom protesta koji su ovog proleća održani protiv predsednice države Dilme Rusef. Maskota visoka 12 metara, postala je simbol gneva bogatih i pripadnika srednje klase uperenog protiv Rusefove. Učesnici protesta, naime, smatrali su da je administracija ove levičarke lošom ekonomskom i socijalnom politikom gurnula državu u najdublju recesiju u proteklih četvrt veka. Između ostalog, zamerali su vlastima da se ne bore protiv korupcije i da su uvele visoke namete.

Patkica, sa oznakom „x“ umesto očiju, namerno je izabrana za simbol demonstracija koje su završene suspendovanjem Rusefove s funkcije i imenovanjem Mišela Ternera za privremenog predsednika Brazila, budući da u portugalskom, zvaničnom jeziku u toj državi, postoji izraz “platiti patku”, što je metafora za “plaćanje tuđih dugova”. Siromašni Brazilci uglavnom su se distancirali i od demonstracija i od maskote, ističući da je patka samo „apsurdni simbol elite koja pokušava da obmane ljude“, ali je većina njih okrenula leđa doskorašnjoj predsednici, budući da je samo tokom prošle godine oko 1,5 miliona radnika ostalo bez posla. Štaviše, od kako je Rusefova preuzela funkciju 2011. godine ekonomija Brazila, koja je beležila brz rast, doživela je veliku stagnaciju, a privremeni procvat tržišta nekretnina okončan je korupcijskim skandalom širokih razmera, što je urušilo poverenje investitora.

Pojava žute patkice naljutila je holandskog umetnika, Florentina Hofmana, poznatog po gigantskim delima koja prikazuju životinje. On tvrdi da postoji “previše sličnosti” između njegove verzije gumene patkice koja se pojavila u luci Hong Kong, na umetničkom festivalu, pre tri godine, i one viđene u Brazilu. Hofmanova portparolka je u imejlu poslatom svetskim medijima istakla da „naravno želimo da naglasimo da je šteta da se ovakva parodija koristi zarad propagande, dok je naš projekat bez političkog značenja“. Uprkos negodovanju umetnika, nije podignuta nikakva tužba za zloupotrebu autorskih prava. S druge strane, vlasnik fabrike u kojoj je proizvedena poručuje da je „brazilska patka“ autentična, a isto tvrde i organizatori protesta.

 


 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari