Vlast ne zna odakle da krene u rešavanje ekonomskih problema, rekao je pre dva dana na programskom panelu Komore malih i srednjih preduzeća ekonomista Miodrag Zec.

On pri tome nije dovodio u pitanje ni stručnost i temeljitost mandatara niti novih ministara, jer se još tačno i ne zna sastav ekonomskog tima, već je aludirao na to da je spisak teškoća tako dugačak da ni najbolje osmišljeni program neće moći da u kratkom roku reši najveće probleme. A upravo je kratak rok, čulo se na istom panelu, jedini uslov da potezi daju očekivani efekat.

Prvi kamen za spoticanje novoj Vladi biće zakonski rok za okončanje državne podrške preduzećima u restrukturiranju, koji prema odluci Ustavnog suda ističe 15. maja. Bez državne podrške i prava da nikome ništa ne plaćaju, većina preduzeća iz te kategorije završiće u bankrotu. Zato je neophodno da se što pre donese paket novih zakona koji će regulisati stečaj, radne odnose i privatizaciju. Poslodavačka udruženja spisku hitnih poteza dodaju i zakon o planiranju i izgradnji, a svi očekuju da nova Vlada već od prvog dana krene u reforme, od javnog sektora, poreskog, penzionog, zdravstvenog sistema…

Ipak, izvesno je da će prvi potez novog tima u Nemanjinoj biti rebalans državnog budžeta, jer je usvojeni dokument, planiran da pokrije celu godinu, jedva izdržao prvi kvartal iako je veliki broj analitičara ponavljao ocenu aktuelnog ministra da je reč o do sada najrealnijoj projekciji prihoda i rashoda državne kase. Istovremeno, rebalans će sigurno ukazati u kom pravcu će nova Vlada da usmeri reforme i koliko duboko u njih želi da ide.

To će se najbolje videti kroz politiku državnih subvencija koja u ovakvoj situaciji nije jednostavna, a upravo će to biti lakmus papir za test o tome koliko ozbiljno vlast želi da preuredi društvo i da izgradi ekonomski efikasan sistem. Jer, uopšte nije sporno da nam je potrebna veća proizvodnja, izvoz, nove tehnologije i radna mesta. Podsticaje koje je država do sada davala za takva ulaganja uglavnom su koristili strani investitori, što je domaće firme stavljalo u podređen položaj. Privrednici tvrde da je za pokretanje investicionog i proizvodnog ciklusa potrebno samo rasterećenje od visokih poreskih i parafiskalnih nameta i od bespotrebnih birokratskih procedura, dakle, dobar poslovni ambijent u kome nema privilegovanih firmi, ali postoji pravna sigurnost. Ništa jednostavnije. I ništa teže.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari