Nakon što je prošle nedelje policija upala u redakciju lista „Republika“ i pokupila kompletnu dokumentaciju, pripadnici Policijske uprave uručili su poziv na informativni razgovor i uredniku ovog lista Nebojši Popovu. „Upali su prvo u redakciju, a sada su došli i kod mene.

Zanima ih ugovor koji je list sklopio sa Jugoremedijom oko objavljivanja oglasa, kao i sama naplata tog ugovora“, objasnio je Popov razloge iznenadnog interesovanja policije za „Republiku“. Uprkos činjenici što je u prvom navratu pokupila svu dokumentaciju, to joj očigledno nije bilo dovoljno. U izjavi za Danas, Popov najnovije događaje karakteriše kao policijsku „proizvodnju afere“, u kojoj ne želi da učestvuje.

Republika je list koji izlazi više od dvadeset godina kao „glasilo građanskog samooslobađanja – protiv straha, mržnje i nasilja“. U jednom od uvodnika, Nebojša Popov je napisao: „Iskustva kazuju da kriza nudi i šansu za pozitivne promene. Uslov je da se s njom suočimo razborito i kritički, uočavajući i uklanjajući njene uzroke a ne samo posledice. Tako nešto je nemoguće ako se vrhovi hijerarhije raznih oblika moći, inače glavni uzročnici krize, nude kao glavni tumači, pa čak i spasioci.“ Čini se da ovaj citat najbolje ilustruje poslednje događaje, oko kojih se oglasila i redakcija lista: „Upad i ponašanje policije redakcija tumači kao svojevrstan metod zastrašivanja i ugrožavanja slobode izražavanja i kritičkog mišljenja“, navodi se u saopštenju lista.

Urednik „Republike“ Nebojša Popov rođen je u Zrenjaninu 1939. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu, 1976. doktorirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavljuje tekstove u studentskim listovima – Susret, Student, Polet i Vidici, kasnije postaje v. d. direktora Centra za filozofiju i društvenu teoriju, gde provodi najveći deo radnog veka. Istraživao je obnovu feminističkog pokreta u Srbiji i Jugoslaviji. Učestvovao je u osnivanju Udruženja za jugoslovensku demokratsku inicijativu (UJDI), 1988. godine. Inicirao je stvaranje Jugoslovenske komisije za ispitivanje prava Albanaca i Srba na Kosovu, osnivač je Centra za antiratnu akciju. Dobitnik je nagrade „Konstantin Obradović“ za unapređenje kulture ljudskih prava, koju dodeljuje Beogradski centar za ljudska prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari