Ja sam pisac po rođenju i živim u svojoj umetnosti. Malo boravim u stvarnosti i ona mi najčešće služi kao dobra građa za knjige, rekao je savremeni srpski književnik Zoran Ćirić, alijas Magični Ćira, na početku suđenja za ugrožavanje sigurnosti gradonačelnika Niša Zorana Perišića.

Osnovno javno tužilaštvo smatra da u Ćirićevim SMS  porukama da će gradonačelnik biti „ubijen“, „raskomadan“, a njegovo „seme zatrto“ i „deca ubijena“, koje su u decembru 2013. poslate četvorici niških političara, nema ničeg umetničkog. Sam pisac, pak, od samog početka javno tvrdi da nikome nije pretio jer nije nasilna ličnost. Izveo je, kaže, bezazlenu književnu akciju zatvorenog tipa, da bi video kako deluje politički darvinizam, odnosno kako reaguju političari u kriznim situacijama, a potom sve to iskoristio za roman anarhističkog sadržaja na kojem radi. Posle tri decenije rada, kaže, poželeo je da „promeni svoj književni metod“, rukovođen „redimejd umetnošću“ Marsela Dišana, koja pored ostalog sugeriše da sve što književnik napiše ima karakter književnog dela.

Ovaj „junak sopstvene književnosti“ je autor šest romana i više od 20 knjiga priča i pesama, koji su beležili visoke rejtinge  na domaćim bestseler listama, a prevedeni su na nekoliko svetskih jezika. Za roman „Hobo“ dobio je NIN-ovu nagradu. Laureat je i nagrade Fonda „Borislav Pekić“ i nagrade  „Branko Radičević“. Mediji su ga proglašavali za „najvećeg živog srpskog pisca“, „srpskog Bukovskog“, „jedinog rokenrol pisca u zemlji“ ili „jednom od najosobenijih ličnosti novije srpske proze“. Dobitnik je i najznačajnije nagrade grada Niša „11. januar“.

Veće „uznemirenje javnosti“ izazvao je i pre dve godine kada je podneo ostavku u UO Narodnog pozorišta u Nišu, uz obrazloženje da je predstava „Konstantin: Znamenje anđela”, koja je pripremljena u okviru državne proslave jubileja Milanskog edikta, „bezobrazno skupa”, a njeno finansiranje i izbor autora krajnje „mutni“. Niš je još jednom izgubio dostojanstvo pred beogradskim šemama, ljutio se. Nakon toga ostavke su podneli i još neki članovi UO, ali finansiranje predstave do danas nije javno rasvetljeno.

Ćirić je pored ostalog i književni autor Nišvila, mitskog prostora univerzalne palanke, po kojem je i poznati džez festival dobio ime. I nadimak „Magični“ je dobio po junaku iz svojih knjiga. Sklon je oštrim i kontroverznim kritikama društva, koje su umele da se završe umetničkim zalaganjem za „diktaturu“, a u Srbiji je, kako kaže,  svaka diktatura – prosvećena. Uprkos „pljuvanju“ po svim velikim vođama, od Miloševića do Vučića, „kontroverzno“ je dopustio sebi da jedno vreme bude blizak SPO-u, a da se kasnije nađe i na izbornoj listi SPS-a. Može biti da se to dogodilo i zbog toga što je, po sopstvenim rečima, i subverzivni tradicionalista i levičar.

Rođen je 1962. godine u Nišu, u znaku ovna. Diplomirani je ekonomista. Hedonista je sa periodima apsitnencije. Ženio se četiri puta, sa tri žene. Ima jednog sina.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari