Odluke suda znaju da iznenade. Primer za to je presuda Haškog tribunala da se „delimično ponovi“ suđenje Ramušu Haradinaju, optuženom za zločine 1998. u okolini Dečana, kao i vest da je ovaj bivši komandant OVK prekjuče uhapšen na Kosovu, i to po nalogu Tribunala, i prebačen u Hag.

Dok se u Beogradu spekulisalo da će Haradinaj verovatno biti ponovo oslobođen, ili osuđen na minimalnu kaznu, sud je radio svoj posao. Naravno, „delimično ponovljeni“ proces može doneti i neka negativna iznenađenja, ali otom potom…

Danas, stvari će se odvijati sledećim redosledom. Nešto posle podneva, u Palati mira u Hagu, počeće okupljanje oko 300 državnih zvaničnika, novinara i drugih zainteresovanih za savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o tome da li je deklaracija Skupštine Kosova o nezavisnosti u skladu s međunarodnim pravom. Predsednik MSP Hisaši Ovada, tačno u 15 časova, počeće da čita stav najvišeg suda UN. Odmah potom, tamo prisutni predstavnici vlasti u Beogradu i Prištini, Vuk Jeremić i Skender Hiseni, daće izjave medijima. Zatim, u 17 časova, iz svih crkava i manastira SPC oglasiće se zvona i početi moleban, molitva za srpsko Kosovo. U večernjim satima pristizaće reakcije političara sa svih kontinenata.

Čim utihne poslednja reč sudije Ovade, oglasiće se gong za ulazak u novu fazu diplomatske bitke oko statusa Kosova, koja će se voditi po celom svetu, od prestonica najmoćnijih zemalja, preko Azije i Afrike, do egzotičnih karipskih državica. Kulminacija te nove faze dogodiće se na jesen, u Njujorku, u Generalnoj skupštini UN, pri izjašnjavanju za i protiv srpskog predloga nove rezolucije o Kosovu.

Kakvo god bilo mišljenje MSP, valja ostati smiren. Prvo, srpski političari, iz vlasti i opozicije, ne bi trebalo da dodatno podgrevaju već preterano narasle tenzije i očekivanja. Drugo, ma koliko možda zaboleo stomak posle odluke Suda, građani ne smeju sebi da dozvole nikakav necivilizovani gest. Vreme državno sponzorisanih nasilnih mitinga srećom je prošlo, pa su i masovna okupljanja teško moguća. Ipak, policija mora biti spremna da reaguje, brzo i oštro. Treće, država Srbija ima svako pravo da brani svoje interese u vezi s Kosovom, država čak ima i obavezu, prema sebi i svojim saveznicima u međunarodnoj zajednici, da ide u borbu u GS UN, ali to se mora raditi bez produbljivanja konflikta sa SAD i članicama EU, jer iz takvog sukoba možemo izaći samo kao gubitnici. Smirenost i mudrost biće preko potrebni Srbiji u danima koji dolaze.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari