U iščekivanju odluke premijera Vučića da li će mandat vratiti narodu i raspisati vanredne parlamentarne zajedno sa predstojećim pokrajinskim i lokalnim izborima, u mesec dana dva puta su potegnute afere prisluškivanja. Doduše, u prvom slučaju početkom septembra, reč je bila o tajnim snimcima ministra Dačića sa osuđenim za šverc droge Rodoljubom Radulovićem, kojima je nedostajao ton. Premijer Vučić bio je taj koji je potvrdio da je reč o snimcima MUP. U prekjuče otvorenoj aferi prisluškivanja lidera DS i vojvođanskog premijera Pajtića i predstavnice kompanije CWP stvari su postavljene obrnuto.

Prvi ljudi MUP i BIA tvrde da transkript koji je objavio Telepromter nikako nije potekao iz „službi“, jer mu za početak nedostaje forma po kojoj službe ovakve stvari rade. A ministar Stefanović izričito je ponovio zahtev za raspisivanje parlamentarnih izbora kako bi se „situacija raščistila“ i posebno navodi da je premijer Vučić, kao lider opozicije u vreme vlasti DS, bio najviše prisluškivan, o čemu sadašnje službe imaju dokaza. I procenjuje da je premijer i te kako bezbednosno ugrožen.

 

Prvi utisci u ovoj priči su da će izborna kampanja biti opasno žestoka, kao i da je Pajtić upotrebio prisluškivanje kao političko oružje, slično kao što su tu temu, u nekoliko navrata od kako su na vlasti, iskoristili naprednjaci. Uprkos svoj mašineriji vlasti, čini se da su čelnici SNS zatečeni Pajtićevim potezom, o čemu govori i to što je ministar Stefanović morao da podseća u gostovanju na RTS i na davnu aferu „Bodrum“, mada se danas malo ko seća da je Pajtić, tada mladi lav DS u usponu, potvrdio priču ondašnje poslanice Nede Arnerić da je stigla sa letovanja da ubaci karticu i glasa u Skupštini.

Međutim, kada je o sećanju reč, pažljiviji posmatrači scene mogu i da odrede trenutak kada je Pajtić politički prešao iz defanzive, a to nije početak serije mitinga protiv SNS po Srbiji, već protestno okupljanje ispred Specijalnog suda u Beogradu prošle zime zbog „političkog progona“ vojvođanskih poslanika. Povod je bilo ponovno privođenje šefa poslaničke grupe DS u pokrajinskoj skupštini Borislava Novakovića, i čini se da je od tog momenta, DS postala mnogo manje „bivši režim“, a mnogo više sadašnja kakva-takva „demokratska opozicija“.

A sada je Pajtić uspeo da dotakne dosad nedodirljivu temu – korupcije u najužem okruženju premijera Vučića, ma koliko da su u prvom planu večito prisluškivanje, (ne)zakoniti rad službi, paranoje, teorije zavere, kontroverzni portali, i slične teme koje voli široka publika. Osnove za stranačke kampanje se, dakle, uveliko postavljaju, i nema sumnje da će ovakvih medijsko-političkih priča biti još.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari