Brojna su tumačenja odluke Evropskog saveta, donete u petak, o tome da li je Srbija dobila ili nije dobila datum za početak pregovora o članstvu u EU. Od toga da Srbija u stvari nije dobila datum, preko toga da ga je dobila i da će pregovore početi u januaru, ali uz brojne uslove, dakle uslovni datum što je najbliže istini, do toga da je odluka Saveta bezuslovna i da Srbija sigurno u januaru počinje pregovore.


Šefovi država i vlada EU odlučili su da se pregovori sa Srbijom pokrenu i da se prva međuvladina konferencija održi najkasnije u januaru sledeće godine. U njihovim zaključcima je naglašeno da će prethodno „na uobičajenom zasedanju o proširenju“, što je po pravilu u decembru, biti potvrđen mandat Evropskoj komisiji za pregovore, ako Evropski savet, ili može se reći Nemačka, do tada budu zadovoljni stepenom ispunjenosti sporazuma koji su postigli Beograd i Priština. Dakle, od procene Nemačke zavisi hoće li Srbija u januaru početi pregovore, što politički establišment u Srbiji predstavlja kao gotovu stvar, ili neće. A od Srbije zavisi hoće li prionuti na taj posao ili će se baviti manje važnim pitanjima, očekujući da ostale zemlje EU koje su joj naklonjenije u decembru „pritisnu“ Nemačku da joj progleda kroz prste, što je ipak malo verovatno.

Ton oduševljenju ili razočarenju zbog odluke Saveta dali su proteklih dana premijer Ivica Dačić i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić. Oni nisu oduševljeni ishodom koji podrazumeva datum bez datuma, svesni su šta treba uraditi do decembra, ali optimizam grade u podršci i podstreku za sve što je do sada urađeno na evropskom putu, odnosno u normalizaciji odnosa s Kosovom, koje ovakva odluka Evropskog saveta nosi. Pozitivnu stranu odluke skloni su u prvi plan da stavljaju i mnogi evropski zvaničnici, ali je na premijeru i prvom potpredsedniku Vlade da građanima jasno i precizno objasne šta se mora uraditi do kraja novembra, ali i tokom pregovora kada je reč o Kosovu. Oni to znaju i sigurno zbog toga nisu najsrećniji.

Premijer Dačić zato pribegava taktici stavljanja na stranu ključnih obaveza i obaveštava nas da će ubrzo biti formirano 35 podgrupa za pregovore, što je u ovom trenutku najmanje bitno. Zadivljujući je i njegov optimizam i nada da će Srbija s EU o članstvu pregovarati prekratkih četiri ili pet godina, a da pregovori nisu ni počeli. Ono u čemu je premijer u pravu je da je Srbija na kraju početka dugog perioda u kojem njene zvaničnike čeka niz izazova i teških odluka, jer će ceo proces pregovora biti obeležen, uslovljen i vezan potpunom normalizacijom odnosa s Kosovom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari