Osnivanje i početak rada ogranka GOPAK-u (Globalna organizacija parlamentaraca za borbu protiv korupcije) u Narodnoj skupštini Republike Srbije dovelo je i do novih ideja koje bi doprinele da svi oni koji predstavljaju državne interese predano rade na borbi protiv korupcije koja je nanela ogromnu štetu našoj zemlji. Narodni poslanici moraju da budu primer u takvoj borbi i nosioci uspostavljanja ambijenta u kojem će u društvenom životu etičke vrednosti imati nesumnjivi i nesporni primat.

Naime, jedan od glavnih zadataka narodnih poslanika jeste da permanentno rade na pospešivanju ugleda ovog visokog doma kod građana, a njihova dela treba da budu primer da je najbitniji zadatak svakog državnog funkcionera efikasno i efektivno upravljanje državom i njenim resursima. Da bi se taj cilj ostvario, predstoji veoma kompleksna reforma celog javnog sektora koji mora da bude zasnovan na principima efektivnosti i efikasnosti i etičkom kodeksu koji treba da predstavlja „sine qua non“ ponašanja svakog pojedinca koji je, kako bi to u staroj engleskoj demokratiji rekli, ni više ni manje do „sluga naroda“.

Etički kodeks će biti odlična smernica za model ponašanja narodnih poslanika, ali sigurno je i to da ne može sam da ponudi željeni rezultat, već mora biti nadgradnja na stalnu edukaciju, implementiranje dobre prakse razvijenih zemalja i stvaranje klime koja će doprineti da etičnost u procesu parlamentarnog rada i ostvarivanja punog kapaciteta kontrolne i zakonodavne funkcije parlamenta bude osnova delovanja svakog pojedinca koji je predstavnik građana, a samim tim je donosilac odluka od ključne važnosti za državu.

Poštovanje etičkih standarda će umnogome odrediti i brzinu reformi našeg društva, njegov ekonomski i svaki drugi napredak, a narodni poslanici moraju biti primer i vodilja u tom veoma kompleksnom i zahtevnom procesu.

Srbija se nalazi na vododelnici, a izbor je samo jedan. On zahteva i preko potreban konsenzus svih društvenih činilaca, socijalnih partnera, a po prirodi stvari politička elita mora da diktira tempo i nivo razvoja države, a pojedinci koji je vode imaju najveću odgovornost. Kodeks bi trebalo da potpiše svaki narodni poslanik, svako ko rukovodi bilo kojim segmentom javnog sektora. Na taj način možemo da krenemo ka idealu jeftine države, koja je sposobna da podstiče najsposobnije, da ide u korak sa razvijenim zemljama i tehnološkim i naučnim razvojem, a u isto vreme da brine o najugroženijima koji nemaju sposobnost da na otvorenom tržištu ostvare život dostojan čoveka u 21. veku.

Interes društva treba da bude najvažniji prioritet, a osnovni preduslovi za to stvaranje konkurentne tržišne privrede, jednakih šansi za sve i otvorene utakmice ljudskih znanja i sposobnosti. Narodni poslanici su dužni da stvaraju kvalitetan zakonski okvir, ali i čitav korpus autonomne regulative koja će na isti način da podstiče preduzetnike i radnike da stvaraju dodatnu vrednost i naprave bogato društvo, imajući u vidu da sva istraživanja pokazuju da bogatija društva imaju niži stepen korupcije od onih siromašnijih.

Globalne inicijative kao što je GOPAK mogu puno da pomognu u odlučnoj borbi koju je Vlada započela protiv korupcije, po čijem smo stepenu dugi niz godina bili u samom vrhu u regionu, ali i u Evropi. Svest o društvenoj odgovornosti, potenciranju etičkog ponašanja i odnosu prema državi i njenim resursima će zasigurno odrediti put naše zemlje u narednom periodu, a narodni poslanici najglasniji promoteri novog načina ponašanja i rada, a sve u cilju suzbijanja korupcije.

Zato će etički kodeks i njegova implementacija biti jedan od najvažnijih poslova i zadataka parlamentaraca članova GOPAK-a, ali i svih onih koji žele da načelo „nulte tolerancije“ na korupciju zaživi u svim sektorima funkcionisanja države, privrednih subjekata i pojedinaca koji etički odnos prema državi treba da shvate kao vrhunski vid patriotizma.

Autor je narodni poslanik iz SDPS-a i član GOPAK-a

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari