Sebe smatram monahinjom Gutembergove galaksije. Više od dvadeset godina kao novinar i izdavač živim među knjigama i gotovo da ne umem više da izađem iz tog sveta. Knjige su uvek bile i ostale kultni predmeti moje generacije, a biblioteke svetilišta u koja smo rado zalazili.

Znam, duh vremena se promenio, civilizaciju knjige zamenila je civilizacija slike i modernih tehnologija, ali svaka država koja drži do sebe, svaki narod, mora da brine o svojoj nacionalnoj biblioteci, kao mestu na kome je pohranjeno sve što zna o sebi. Ona mora da bude jedno od kultnih mesta nacionalne geografije i identiteta, i važna stavka u kulturnoj politici svake zemlje, pa i Srbije, čija Narodna biblioteka ove godine slavi 180 godina postojanja.

I nije mi svejedno kako izgleda, do juče, to tužno mesto naše kulture, Narodna biblioteka Srbije, koja je četiri godine bila zatvorena (ko je za to odgovoran?) i u čiju je rekonstrukciju uloženo preko četiri miliona evra poreskih obveznika? Gde je otišao taj novac, kad aktuelni v.d. upravnika Narodne biblioteke Srbije Dejan Ristić tvrdi: „Spolja raskoš, a unutra pustoš“, „umesto u knjige, ulagali u kafiće“, „da je obnovljen manje bitan deo, da je blago rasuto po depoima, a da srce zgrade u kome se čuvaju dragoceni rukopisi, nije ni obnovljeno“!?

Vesna Injac, bibliotekar-savetnik u Narodnoj biblioteci Srbije i član Nacionalnog saveta za kulturu u tekstu „Preporuka novim vlastima“ ( Danas, 18 -19. avgust) tvrdi da su to sve lažljive priče u stilu „svet počinje od mene“ kojima v.d. upravnika Dejan Ristić „želi da se preporuči novim vlastima“ za novog upravnika Narodne biblioteke Srbije. Ja ne znam ko se tu preporučuje novim vlastima i ne zanima me, ali znam da Ministarstvo kulture Srbije najmanje što može da uradi to je da – raspiše javni konkurs za novog direktora Narodne biblioteke Srbije! Ako je nova vlast najavila javni konkurs za direktora policije, može i za glavnog bibliotekara Srbije!

Zatim, predlažem da se formira nezavisna komisija (rado ću da budem volonter u toj komisiji) koja će da ispita šta je stvarno – istina o Narodnoj biblioteci Srbije?! Šta je renovirano, a šta nije u zgradi biblioteke, i gde je otišao taj novac?! I da o tome obavesti javnost i Vladu Srbije. Mišljenja sam, takođe, da bi svoj doprinos mogla da da i Revizorska komisija, s obzirom da se radi o novcu iz budžeta Srbije, kako mi građani, kojima je stalo do Narodne biblioteke Srbije, ne bismo živeli više u lažima.

Autorka je izdavač iz Beograda

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari