Albanska nacionalna armija (ANA) objavila je „ubrzanu mobilizaciju“ zbog „srpske pretnje da će odvojiti jedan deo teritorije Kosova i pretnji za nasilno uklanjanje spomenika OVPMB u Preševu“, prenose mediji u Prištini. Odluka o mobilizaciji doneta je na sastanku održanom poslednjih dana u Vučitrnu.



Štab ANA navodi da je naređena mobilizacija specijalne jedinice „Kobra“, videvši napeto stanje u Preševskoj dolini i na severu Kosova. ANA za pogoršano stanje na severu Kosova i jugu Srbije optužuje „fašisoidno rukovodstvo Srbije“, i da stoga donosi konačnu odluku da od 10. januara 2013. objavi mobilizaciju za sve pripadnike Albanske nacionalne armije. Odluku je potpisao šef štaba pukovnik Kačaku, kao i komandant specijalne jedinice „Kobra“, sa činom generala.

Ovakvu informaciju nije juče bilo moguće proveriti kod lidera Albanaca sa juga Srbije, koji su bili nedostupni za objašnjenje pretnji iz redova kosovskih paravojnih formacija, zbog kojih su građani napeti.

– Nije jednostavno živeti ovde kada pročitate takve vesti. No, nadam se da neće doći do sukoba između pripadnika srpskih snaga bezbednosti i takvih formacija sa Kosova – kaže za Danas Arben I. iz Preševa, i sam zabrinut zbog pisanja štampe u Prištini.

Albanska nacionalna armija (ANA) jedna je od organizacija nastalih posle demilitarizacije OVK 1999. godine. Prvi put se javnosti „predstavila“ septembra te godine, kada je zapretila ustankom ukoliko se iz sastava Kfora ne izuzmu svi vojnici slovenskog porekla. ANA je preuzela odgovornost za nekoliko bombaških napada u Makedoniji i na jugu Srbije, a Ujedinjene nacije su je 2003. godine, posle neuspelog miniranja pruge kod Zvečana, proglasile terorističkom organizacijom.

Tokom jučerašnjeg dana u opštinama Bujanovac i Preševo bilo je mirno i nije primećeno pojačano prisustvo pripadnika Žandarmerije i policije.

– Mi smo spremni na dijalog sa svim predstavnicima Vlade Srbije i očekujem da do kompromisnog rešenja o spomen-obeležju u Preševu dođe i pre 17. januara, kada u Briselu treba da se održi novi dijalog između Beograda i Prištine – rekao je za Danas Skender Destani, lider Demokratske unije doline (DUD), koja je sa ostalim albanskim partijama podržala platformu odbornika Preševske doline u kojoj se traži „internacionalizacija pitanja položaja etničkih Albanaca na jugu Srbije“.

– Mi smatramo da je premijer Ivica Dačić premijer i Albanaca koji žive na jugu Srbije i zato želimo da konkretno razrešimo sa njim pitanje spomenika, ali i drugih problema sa kojima se suočavamo na ovom području duže od deset godina, a to su militarizacija, loša ekonomska situacija i ugrožavanje ljudskih prava – navodi naš sagovornik.

Destani kaže da je „na ispitu država Srbija da problem reši sa svojim građanima“, priznajući indirektno da su zaklučci o „internacionalizaciji problema Albanaca na jugu Srbije“ ostali bez adekvatne reakcije i podrške ambasadora SAD, Velike Britanije, EU i OEBS .

– Kompromis je nužan, a da li će do njega doći pre svega zavisi od vlasti u Beogradu, pogotovo nakon izjave ministra odbrane Aleksandra Vučića da Srbija nikome ne želi da preti i da će se sva sporna pitanja rešavati mirnim putem. No, nije miran put ukoliko se spomenik pripadnicima OVPMB nasilno ukloni uz asistenciju državnih snaga bezbednosti – precizirao je Destani.

U Demokratskoj partiji (DP) Nagipa Arifija rečeno je za Danas da se očekuju nova rešenja kroz dijalog, te da „Demokratska partija ostaje pri stavu za mirni suživot na ovim prostorima“. 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari