Sve poslaničke grupe, kako je juče najavljeno tokom skupštinske rasprave, podržaće izmene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koje predviđaju obaveznu vakcinaciju.


Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je juče u parlamentu da je usvajanje izmena Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koje predviđaju obaveznu vakcinaciju, stvar zdravlja dece i nacije.

– Ovo što danas radimo rezultat je jednoglasne podrške Odbora i svih poslanika koji sede ovde. Zahvaljujem na tome i na razumevanju, jer ova stvar nema veze sa politikom. Ovde se radi o zdravlju dece i nacije, rekao je Lončar i dodao da je u zemljama EU procenat vakcinisane dece preko 96 odsto, a u Srbiji 89, za neke vakcine i niže. On je naveo i da razvijene zemlje imaju mehanizme kojima obezbeđuju vakcinisanje, a da su neke od njih da nevakcinisano dete ne može da se upiše u vrtić i školu, ili da u slučaju bolesti zdravstveno osiguranje ne pokriva troškove lečenja. Lončar je podsetio i da se skupštinski Odbor za zdravlje i porodicu tri meseca sastaje na tu temu, ali da ni na jednoj sednici, iako su bili pozvani, nisu prisustvovali protivnici vakcinisanja.

Naprednjak Mileta Poskurica, u ime predlagača, naveo je da se na društvenim mrežama iznose stavovi o vaksinisanju bez ikakvog racionalnog dokaza i uporišta i da su roditelji odbijali pojedine vakcine, poput MMR i TO, što je dostiglo zabrinjavajući nivo.

– Usvajanjem ovog zakona olakšava se posao lekarima i šalje poruka roditeljima da vakcinišu svoju decu i da ne podležu uticajima protiv imunizacije. Zakonske izmene će skloniti barijeru koju lekari imaju u susretu sa roditeljima, naveo je Poskurica, dok je demokrata Dušan Milisavljević poručio da je imunizacija spasila mnogo više ljudskih života nego bilo koja druga medicinska metoda.

Iz SDS je poručeno da poslanici usvajanjem predloženih zakonskih izmena treba da pošalju snažnu poruku da je vakcinacija obavezna i da je jako bitno da građani Srbije to shvate, a poslanik Nove Srbije Dragan Jovanović zatražio je najoštrije kazne za one koji šire propagandu protiv vakcinisanja, te upitao koje će biti predviđene kazne za roditelje koji će i posle ovog zakona odbiti vakcinaciju svoje dece. Zakonske izmene podržava i LSV, koja ukazuje i da u predlogu zakona nije dovoljno razjašnjena kaznena politika, jer će oni roditelji koji ne vakcinišu decu platiti novčanu kaznu od 20.000 do 50.000 dinara, ali će deca i dalje ostati nevakcinisana.

Bez anketnog odbora za slučaj helikopter

Zahtev Demokratske stranke da se raspravlja o formiranju anketnog odbora koji bi utvrdio okolnosti pada vojnog helikoptera 13. marta, kada je poginulo sedmoro ljudi, vladajuća većina juče nije uvrstila u dnevni red. Poslanica DS Gordana Čomić, koja je i predložila formiranje anketnog odbora, rekla je novinarima u parlamentu, umesto sa skupštinske govornice, da demokrate neće odustati od tog predloga i da će ga ponovo predložiti na narednoj sednici parlamenta, prvoj posle 24. aprila.

– Osnovni razlog za odbijanje predloga demokrata je neznanje o vladavini prava. Vladajuća većina je odbila da stavi na dnevni red formiranje anketnog odbora kojim bi se u parlamentu ispitale sve okolnosti te nesreće, rekla je Čomićeva i dodala da vladajuća većina ne želi da koristi osnovne postulate vladavine prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari