Oko 3.000 zaposlenih, pre svega nenastavnog osoblja, ostaće bez posla ukoliko Ministarstvo prosvete ne povuče Pravilnik o ceni usluga u osnovnim i srednjim školama, upozorio je juče Branislav Pavlović, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije. On je naveo da se time „na mala vrata uvodi racionalizacija nenastavnog osoblja u obrazovanju“, kao i da je ministar prosvete Srđan Verbić rekao da taj pravilnik treba da se menja, iako je donet pre nešto više od mesec dana.


Radomir Šojanović iz Sindikata obrazovanja Srbije kaže da bi se primenom pomenutog pravilnika na udaru našle male škole, s obzirom da se predviđa smanjenje broja zaposlenih u školama koje imaju manje od 32 odeljenja. Samo u Braničevskom okrugu, bez posla bi moglo da ostane 70 ljudi. Šojanović je rekao da je nova formula za izračunavanje cene usluga nestručno urađena i naveo primer da bi neke škole mogle da angažuju sekretara svega sedam sati u toku meseca. Protiv pravilnika su, kako kaže, i direktori škola, ali i pojedine školske uprave.

Predstavnici Sindikata obrazovanja Srbije su nezadovoljni sprovođenjem sporazuma koji su posle štrajka potpisali sa Ministarstvom prosvete, jer se još ne zna kada će i koliku pomoć do kraja godine dobiti prosvetni radnici. Pavlović kaže da je ministar Verbić na sastanku u ponedeljak predstavnike reprezentativnih sindikata uputio na premijera Aleksandra Vučića i da su oni već zatražili sastanak sa predsednikom Vlade.

– Tražimo da se prosvetnim radnicima do 15. jula isplati pomoć, ali da ne bude ista za sve, jer nisu svi jednako pogođeni smanjenjem plata za 10 odsto. Plate oko 20.000 zaposlenih koji primaju do 25.000 dinara nisu smanjene, a nekima je oduzeto od tri do pet i po hiljada dinara – kazao je Pavlović.

On je zatražio i da se ubrza rad na donošenju zakona o platnim razredima, napominjući da „platni razredi bez povećanja budžeta za prosvetu nemaju nikakvog smisla“. Sindikat obrazovanja Srbije traži i da se što pre potpišu posebni kolektivni ugovori za visoko obrazovanje, studentski standard i predškolstvo, kao i da predstavnici reprezentativnih sindikata aktivnije budu uključeni u donošenje izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

– Ukoliko se do početka naredne školske godine ništa ne promeni, Sindikat obrazovanja Srbije će sa drugim sindikatima razmotriti mogućnost da se ponovo krene u štrajk. Ne znam da li je to realno, ali ne vidim šta nam drugo preostaje – poručio je Pavlović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari