Nalaz prosvetne inspekcije i mišljenje pravnika Ministarstva prosvete da li je zakonit ključni zahtev studenata koji već šest nedelja blokiraju Filozofski fakultet, mogao bi da bude rešenje za prekid protesta i nastavak rada te visokoškolske ustanove. U Ministarstvu očekuju da tumačenje pravnika, kao i izveštaj inspekcije budu završeni u ponedeljak, a do tada blokada se nastavlja.

Dekan Filozofskog fakulteta Miloš Arsenijević još se nada da će „pobediti zdrav razum“ i da neće morati da pozove policiju da razreši situaciju, iako su neki profesori peticijom to tražili od njega. On ističe da ga svakodnevno zovu roditelji i upozoravaju da će biti kriv ako propadne semestar, ali da se nada da će se naći „miroljubiv način da se okonča okupacija zgrade fakulteta“. Arsenijević ističe da uprava svakodnevno procenjuje da li je i na koji način moguće nadoknaditi izgubljeno, ali da su „svakim danom sve bliži kada će stvari otići u nepovrat“.

On je istakao da se povećava broj prijava zbog fizičkog i verbalnog nasilja osoba koje sprečavaju rad na fakultetu, među kojima su neki studenti Filozofskog. Zbog pretnji smrću, batinama, kao i da će zapaliti Dekanat preko društvenih mreža, uprava se obratila i službi policije koja se bavi visokotehnološkim kriminalom. Arsenijević je naveo da je veoma zabrinut za bezbednost zaposlenih i dodao da je jedan profesor završio u Urgentnom centru zbog tegoba uzrokovanih stresom, kada su mu blokaderi prekinuli predavanje. Prema rečima dekana, nastava se trenutno održava samo na Odeljenju za klasične nauke i delom na Odeljenju za istoriju u starom delu zgrade.

Arsenijević se ogradio od prekjučerašnjeg saopštenja predsednice Saveta fakulteta Svetlane Čizmić, koja je pozvala studente na konstruktivan razgovor sa timom koji bi zastupao Fakultet. Dekan tvrdi da uprava nije pozvala studente na razgovor, a još manje na pregovore. On je pročitao saopštenje Saveta, u kojem se ističe da to telo „izražava spremnost da se po okončanju blokade nastave razgovori sa legitimnim predstavnicima studenata o preostalom delimično rešenom zahtevu“.

Zahtevi studenata

Jedan od delegata Samoorganizovanog studentskog pokreta ponovio je ključni zahtev: da se svim budžetskim studentima koji imaju najmanje 48 bodova omogući da u sledećoj godini prijave besplatno i preko 60 bodova. Dekan, s druge strane, kaže da je taj zahtev suprotan Zakonu o visokom obrazovanju, što je tumačenjem potvrdio i Senat Univerziteta u Beogradu. Na pitanje da li će blokada biti prekinuta ako Ministarstvo prosvete saopšti da je taj zahtev nezakonit, blokaderi poručuju da će o tome tek odlučivati. Drugi zahtev studenata je da se cena boda smanji sa 2.000 na 1.500 dinara.

U školama i dalje časovi 30 minuta

Štrajk u školama se nastavlja, jer ni posle jučerašnjih pregovora nije postignut dogovor predstavnika vlade i sindikata obrazovanja. Milan Jevtić iz Unije sindikata prosvetnih radnika kaže za Danas da je veći deo posebnog kolektivnog ugovora usaglašen, ali ne i sporni članovi, pošto se na sastanku nisu pojavili predstavnici Ministarstva finansija. Kako je naš list pisao, traži se rešenje da prosvetni radnici dobiju povišicu, kojom bi se ublažilo smanjenje zarada za 10 odsto, i to uštedama i preraspodelom sredstava u okviru postojećeg budžeta Ministarstva prosvete. Pregovori se nastavljaju u ponedeljak.

Članovi Foruma srednjih stručnih škola Beograda najavili su za ponedeljak protest na Trgu Nikole Pašića, da bi iskazali nezadovoljstvo zbog nemara i odnosa vlade i Ministarstva prosvete prema štrajkačkim zahtevima prosvetara.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari