– Raščinjeni i odlukom Svetog arhijerejskog sabora iz Srpske pravoslavne crkve nedavno isključeni episkop bivši raško-prizrenski Artemije (Marko Radosavljević) krajem prošle sedmice pozvao je „SPC da se vrati na put Svetih Otaca i Svetog Predanja, sa kojeg je skrenula“.

To je, kako za Danas kaže vladika Artemije, njegov javni odgovor na saborsku odluku sa obrazloženjem o isključenju iz SPC, koja mu je nedavno zvanično dostavljena, ali i na tvrdnje da je „u raskolu“. On želi da „narod zna da nije napustio Crkvu, nego da je za „odbranu prave vere“ i da je „spreman da se u SPC uspostavi kanonski poredak“.

– Sve što se događalo poslednjih godina i još se događa pokazuje koliko je crkveni poredak uništen i iskvaren. Želja da se on vaspostavi pokrenula me je da napišem ovo obraćanje pod naslovom „Neka se zna“. Uslove koje sam naveo nisu ultimatumi, nego nešto bez čega nema ni Crkve ni jedinstva – napominje vladika Artemije.

Za povratak crkvenog mira i jedinstva on smatra neophodnim da Sabor „sprovede svoje odluke o istupanju SPC iz Svetskog saveta crkava iz 1997. i bogosluženju od 2007. i 2008, povuče sve nekanonske i neustavne odluke o njemu i njegovom monaštvu, kao i da obustavi sve sudske procese protiv njih, javno se ogradi i saborno osudi svejeresi ekumenizma, napusti jalovi teološki dijalog sa papistima i drugim jereticima; zauzme odlučan stav i osudi jeretičko učenje episkopa Ignatija (Midića), te da sledujući Svetim Ocima i držeći se svetih kanona, javno osudi postupke pojedinih arhijereja – sadašnjih i budućih, koji su narušili svete Kanone zajedničkim molitvama i moljenjima sa raznim jereticima, paljenjem sveća u sinagogi, kao i onih koji su išli na poklonjenje papi i nose papsko prstenje i naprsne krstove, uz njihovo obavezno javno pokajanje“.

Na pitanje da li njegova „molitvena želja da što pre dođe dan kada će se na tronu Svetoga Save naći čovek koji će hteti i moći da kormilo SPC okrene i upravi na put Istine“ znači da kao „glavnog krivca“ za stanje u SPC vidi patrijarha Irineja, iako je on samo prvi među jednakima u Saboru, vladika Artemije odgovara da „patrijarh verovatno nije inicijator, ali da je na mestu na kom vodi i odgovara za sve odluke Sabora, kojim predsedava“.

Upitan koliko je realno da se ispune „uslovi“, koji nisu mogli da prođu ni kada ih je pokretao kao član Sabora, sagovornik Danasa kratko kaže da „kanonski prestupi nikad ne zastarevaju“.

– Meni je pitanje vere primarno. I pre nego što su me smenili i raščinili, za šta je prvi razlog bio moj stav prema Kosovu i Metohiji, bilo je puno mojih akata, članaka i dopisa u kojima sam zastupao antiekumeski stav. Jer ako rešimo pitanje vere, pravoslavlja i svetosavskog puta, onda se i svi drugi problemi rešavaju – smatra vladika Artemije.

Sinod, a potom i Sabor smenili su ga 2010. sa mesta episkopa raško-prizrenskog pod optužbom da je u ERP bilo finansijskih pronevera. Raščinjen je iste godine zbog nepoštovanja sinodske odluke o zabrani bogosluženja i saborske zabrane da boravi na KiM. Zbog nedavnog rukopoloženja horepiskopa u ERP „u egzilu“ Sabor ga je na ovogodišnjem majskom zasedanju kao „vođu poznate raskolničke grupacije, vratio u red svetovnjaka i trajno isključio iz crkvene zajednice“. Protiv njega se, na osnovu prijave Sinoda SPC, pred Višim sudom u Beogradu vodi krivični postupak. On tvrdi da su sve saborske odluke o njemu nekanonske.

 

„Mi smo SPC“

– EPR u egzilu je SPC. Mi smo administrativno isključeni, ali ne i suštinski. Šta je Crkva? Da li je to savremena jerarhija i takozvana zvanična Crkva? Crkva je Gospod Hristos, apostoli, sveti oci, mučenici, prepodobni pustinjaci, sve do danas i, naravno, vernici. To je vekovna crkva u kojoj su svi svetitelji Božji i mi smo članovi te crkve – kaže vladika Artemije, iako u vrhu SPC tvrde da je reč o „sekti“ i „parasinagogi“. ERP „uz egzilu“, prema njegovim rečima, ima tridesetak katakombi u Srbiji i van nje – Austriji i RS, a potencijalno „egzil“ bi mogao da se proširi i na Kanadu i Australiju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari