Oko 200 bivših policajaca je ostalo bez ikakvih prihoda pošto PIO fond odbija da im isplati penzije. Oni su penzionisani uredbom Vlade Srbije iz decembra 2013. godine, jer je Briselskim sporazumom bilo definisano da Srbija ne sme da ima pripadnike policije na teritoriji Kosova. Penzionisani policajci su se žalili Upravnom sudu, ali do njegove odluke primaju penziju u vrednosti od 60 odsto plate. To nije slučaj sa njih 200 iz Policijske uprave Gnjilane koji su, pretpostavlja se zbog tehničke greške, ostali i bez penzije, pa su prinuđeni da od aprila ove godine žive bez dinara.

– Nakon što je Vlada Srbije odbila žalbe policajcima sa Kosova, mi smo prinudno penzionisani. Nadamo se da tu nije kraj i da će Upravni sud presuditi u našu korist. Ipak, kako sud ima rok od dve godine da donese presudu mi moramo od nečega da živimo. Većina nas je dobila penzije, ali iz nekog razloga oko 200 policajaca iz PU Gnjilane nije. U PIO fondu kažu da oni nisu u evidenciji. Nadam se da je u pitanju tehnička greška koja će ubrzo biti otklonjena – kaže za Danas Predrag Đorđević, predsednik Samostalnog sindikata policije Srbije. On dodaje da su ti policajci ostavljeni bez ikakvih prihoda i da je većina njih zbog toga dovedena na ivicu egzistencije.

Podsetimo, kako je Danas već pisao, Briselskim sporazumom je između ostalog dogovoreno da Srbija neće imati policajce koji su zaposleni na Kosovu. To je konkretizovano uredbom Vlade iz decembra 2013. godine, kojom je oko 700 policajaca pre vremena penzionisano. Paradoks je da su oni od Kumanovskog sporazuma radili u Srbiji, a na Kosovu su samo bili prijavljeni. Policajci su pokušali da sa predstavnicima MUP-a pronađu rešenje, ali nisu naišli na dobar prijem. Zatim su podneli žalbu na Vladinu Uredbu, ali ni to nije urodilo plodom. Najzad su pokrenuli postupak pred Upravnim sudom, nadajući se da će na taj način doći do svojih poslova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari