Iako formalno svi studenti upisani pre 2006. imaju rok do 30. septembra 2016. da diplomiraju ili će u suprotnom morati da se prebace na novi program, tu mogućnost će praktično iskoristiti samo apsolventi, odnosno oni koji su u međuvremenu odslušali sve godine studija.

Akademci koji su po starim propisima upisali studije, pa se u međuvremenu „zaglavili“ na nekoj od godina, ne mogu da izađu na ispite koje nisu odslušali. A da bi ih odslušali moraju da se prebace na nove studijske programe. Ipak, na pojedinim fakultetima najavljuju da će praviti ustupke studentima kojima je do kraja ostao mali broj ispita, jer će im omogućiti da ih polažu iako ih nisu odslušali.

 

– Tačan broj studenata koji su studije upisali pre 2006. je nemoguće utvrditi, jer se oni pojavljuju u evidenciji fakulteta samo kad prijavljuju ispite. Po zakonu se ne upisuje godina studija već se prijavljuju predmeti koje student sluša. Za one koji su fakultet upisali po bolonji, odnosno posle 2006. evidencija je bolja – kaže za Danas Miodrag Popović, doskorašnji prorektor za finansije Univerziteta u Beogradu.

On kaže da svojim studentima na Elektrotehničkom fakultetu uvek savetuje da se prebace na nove programe, jer će po okončanju studija dobiti novu diplomu, koja garantuje da su stekli savremena znanja.

– Beskonačno produžavanje rokova je kontraproduktivno za studente, jer će njihova diploma na tržištu rada vredeti sve manje. Kada poslodavac vidi da je neko studirao 12, 13 godina, bez dana prakse i radnog staža sigurno je da će prednost dati onima koji su diplomirali po novim programima – smatra Popović.

On kaže da se u javnosti pravi zabuna oko starih studenata i generacije upisane 2006. godine, kojoj je pre desetak dana istekao rok za diplomiranje. Oni su imali rok do osam godina da završe studije plus još jednu na ličnu molbu fakultetu, ali zakonskog osnova za dalje produžavanje nema.

– Ti studenti moraju da obnove upis i verovatno će im priznati skoro sve ispite. Ipak, za devet godina stvari se menjaju. Fakulteti su pod stalnim pritiskom da modernizuju planove i programe, a studenti traže da studiraju beskonačno. Jedno sa drugim ne ide – navodi Popović.

Dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu Branislav Boričić kaže za Danas da se najviše bune studenti na čijim fakultetima se razlikuju studijski programi.

– Kod nas se taj program i onaj akreditovan 2013. gotovo ne razlikuju, samo na dva smera se razlikuje po jedan predmet. Mi smo održali sastanak sa studentima koji su generacija 2006, kao i sa 2007, a pozvali smo i stare studente da bi im na vreme predočili šta ih čeka i da bi imali tačne informacije – ističe Boričić.

 

Izlaz

Branislav Boričić navodi da na Ekonomskom ima oko 1.000 studenata upisanih po starim propisima. Podseća da je taj fakultet jedan od retkih koji je omogućio studentima izlaz posle treće godine, a svi koji žele mogu da polože još jednu godinu i steknu zvanje diplomiranog ekonomiste.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari