Sa srpskim zvaničnicima smo razgovarali o tome kako da im pomognemo da nastave pravcem kojim su krenuli, jer je to pozitivan put. Potrebno je nastaviti sa unutrašnjim reformama, ali i sa naporima da se podrži stabilnost i saradnja u regionu, kao i kontinuirani dijalog između Beograda i Prištine. Ako je vašoj zemlji potrebna pomoć da bi se prevazišli pojedini problemi, mi ćemo potražiti način kako da vam tu pomoć pružimo, rekao je za Danas Mark Perin de Brišambo, generalni sekretar OEBS-a.


On je dodao da postoje veliki izazovi u vezi sa borbom protiv organizovanog kriminala, gde OEBS može da pomogne

– Osnovani su posebni sudovi, ali dvojica haških optuženika koje traži glavni tužilac Tribunala Serž Bramerc – Ratko Mladić i Goran Hadžić još nisu locirani, naglašava Brišambo.

Europol je pre desetak dana objavio izveštaj u kojem se navodi da je Kosovo baza organizovanog kriminala i trgovine drogom u Evropu i iz Evrope. Na koji način bi OEBS mogao da pomogne u prevenciji takvog trenda?

– OEBS-ova Misija na Kosovu je skoncentrisana na podizanje kapaciteta lokalnih institucija, naročito policijske službe. Pre nekoliko godina smo otvorili policijsku školu u Vučitrnu. Njom upravljaju ljudi sa Kosova uz podršku naše Misije njenom daljem razvoju. Naš cilj je da stvorimo multietničku, odgovornu i uglednu policijsku službu. OEBS može da ponudi svoju ekspertizu i druge vrste pomoći, ali ne može da preuzme ulogu nadležnih institucija.

Da li smatrate da je Misija Euleks na Kosovu doživela neuspeh?

– OEBS blisko sarađuje sa svim međunarodnim partnerima na Kosovu. Imamo dobru saradnju, a svaka organizacija ima svoj, specifičan mandat. Nije nam posao da osuđujemo ili ocenjujemo jedni druge.

Kakve pretnje po stabilnost u regionu vidite?

– Jasno je da ovaj region još nosi breme prošlosti. Pojedinačno, države su se stabilizovale, ali regionalna stabilnost je i dalje krhka. Bezbednosni rizici postoje za sve zemlje u regionu. Pomno nadgledamo situaciju u Bosni i Hercegovini, koja se takmiči sa Belgijom u tome ko će duže biti bez vlade. To nije idealna situacija za zemlju koja je nedavno prošla kroz sve što je prošla. Pažljivo pratimo i dešavanja u Bivšoj jugoslovenskoj republici Makedoniji, jer je i tamo situacija veoma osetljiva. Ohrabruje činjenica da Hrvatska prevazilazi svoje probleme, što je dobar znak za okolne zemlje, uključujući tu i Srbiju. Dobar pokazatelj su investitori. Kada oni osete stabilnost, nastaje ekonomski razvoj i napredak. Mi u OEBS-u dobro razumemo da bezbednost ne zavisi samo od vojnih i političkih pitanja, već podjednako i od rešavanja problema u ekonomskoj, ekološkoj i socijalnoj sferi

Imali ste niz sastanaka sa srpskim zvaničnicima. Da li je pomenut problem sa lažnim azilantima u zemljama EU?

– To je zadatak koji treba da reše EU i Srbija. Svakako da taj problem samo naglašava potrebu ekonomskog razvoja i opšte stabilnosti, što su ključni elementi sveukupnog razvoja zemlje i regiona.

Imate li ideju kako bi OEBS mogao da pomogne u rešavanju tog problema?

– Druge organizacije i institucije imaju vodeću ulogu u podršci ekonomskom razvoju zemlje. EU, Evropska banka za obnovu i razvoj, UNDP i Svetska banka – svi oni rade na takvim projektima. OEBS na drugoj strani daje sveobuhvatni okvir za rešavanje pitanja kao što su migracije, transport, energetska bezbednost i zaštita životne sredine. Srbija aktivno učestvuje u svim tim inicijativama.

Kako rešiti problem političkih pritisaka na medije, posebno na nezavisne?

– Kao država članica OEBS-a, Srbija se obavezala da će štititi medijske slobode i obezbediti okruženje za slobodno i pluralističko medijsko izražavanje. Misija u Srbiji i Kancelarija predstavnika OEBS-a za slobodu medija reagovali su povodom više incidenata. Samo prošle godine naša Misija ovde je javno stala u odbranu novinara koji su bili meta verbalnih i fizičkih napada ekstremističkih grupa. Vlada bi, takođe, trebalo da nastavi sa politikom nulte tolerancije u takvim slučajevima. Sa ovakvim problemima se suočavaju novinari širom sveta. Ako pogledate izveštaj koji je OEBS-ov predstavnik za slobodu medija objavio u martu ove godine, videćete da ti problemi postoje u mnogim zemljama-članicama OEBS-a

Postoji li odgovor za taj problem?

– Najbolji odgovor na takve izazove je kreiranje jasnog zakonodavnog i regulatornog okvira koji uređuje medijsku sferu. Zbog toga mi je drago što Vlada Srbije, u saradnji sa profesionalnim udruženjima izrađuje medijsku strategiju. Očekujemo da će nacrt tog dokumenta uskoro biti ponuđen na javnu raspravu svim zainteresovanim stvarima.

Planovi za Srbiju

Kakve planove OEBS ima za Srbiju?

– OEBS radi u punoj saradnji sa vlastima u Srbiji i naši planovi se prave u konsultacijama sa nadležnim ministarstvima. Razvili smo konkretne planove sa nekoliko ministarstava i nastavićemo da podržavamo Srbiju u jačanju kapaciteta u zemlji na svim nivoima. Na primer, imamo sjajnu saradnju sa Ministarstvom unutrašnjih poslova koje je pouzdan partner naše organizacije i koje ima koristi od OEBS-ove ekspertize i podrške u velikom broju konkretnih projekata. I druga ministarstva pokazuju interesovanje za naše projekte – kao Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava ili državne uprave i lokalne samouprave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari