Ova termoelektrana nam je garancija da će ovde biti života – pričao je Dragan Kovačević, vozač u rudniku uglja „Stanari“ kod Doboja, dok je u subotu gledao kako Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, Vuk Hamović, predsednik EFT grupe, i Ven Šugang, prvi čovek kineske kompanije Dongfang Electric Corporation, polažu kamen temeljac prve privatne termoelektrane na prostoru bivše Jugoslavije.


Termoelektrana „Stanari“ se gradi odmah pored rudnika koji je britansko-srpska kompanija EFT (Energy Financing Team) preuzela 2005. godine. Od tada radnici rudnika peku vola na ražnju polovinom maja, jer je, kako kažu, ova retka uspešna privatizacija preporodila njihov kraj. Kada je EFT preuzeo rudnik, nivo godišnje proizvodnje se kretao oko 100.000 tona uglja, a danas kopaju oko milion tona godišnje. Sada kada je izgradnja TE „Stanari“ – kapaciteta 300 megavata, koja će godišnje proizvoditi i raspolagati sa oko 2.000 gigavat-sati struje i zvanično počela – meštani Stanara nekako su odahnuli.

– To znači da će investitor ostati i da će se ovde živeti – govorio je Vlado, jedan od smenskih poslovođa rudnika. – Radim 33 godine. Super je u odnosu na pre. Plate su redovne i dobre. Ranije se preživljavalo. Dok je rudnik bio državni, posle rata u Bosni, po 10 plata su nam dugovali. Zato pečemo vola za slavu. Jer mi računamo da je ovo naša slava – kaže Vlado.

Dragan Kovačević objašnjava da se u Stanarima od ulaganja u rudnik desio preokret 100 odsto.

– Sve se vidi na ulicama. Sad se voze dobra auta i svašta-nešto. Pre si na ulicama mogao videti samo stojadina, fiću ili jugera – objašnjavao je Dragan kako se promena primećuje golim okom.

Direktor rudnika „Stanari“ Ivica Jakovljević seća se da je početak bio težak. – Kada je EFT 2005. godine dobio koncesiju za eksploataciju uglja u stanarskim rudnicima, počeli smo sa 289 zabrinutih radnika, a danas imamo 470 stručnih i motivisanih. Kada se izgradi elektrana, povećaćemo broj zaposlenih na 900 – kaže Jakovljević.

Zlatan Matko, direktor sektora za investicije EFT grupe, tu promenu u stanarskim rudnicima opisao je šaljivo.

– Mnogi kažu da je nekada ovde bilo dobro, a sad ne valja. To što kažu da ne valja jeste sledeće – nisu imali redovne plate, ali kad ih dobiju, dobijali su u kešu. I onda su imali više za kafanu jer žena nije znala koliko su para dobili. Sad stiže sve preko „nekih“ računa, žena vidi koliko ima para i onda slabo ostaje kod radnika. Uglavnom im uzmu žene. To je jedna od mana. Ali nešto se i poboljšalo – ostalo je dosta para da uložimo i u lokalnu zajednicu. Mi recimo 25. maja imamo tradicionalnu ekskurziju dece iz Stanara u Beograd. I tu je uvek bilo primedbi – zašto stalno za Beograd. Ali problem je što se deca menjaju, a profesori ostaju isti, pa su se oni bunili zašto stalno u Beograd. Gde mi drugde da vodimo decu iz Republike Srpske nego u Srbiju? I tu ima nekih smetnji, ali opravdanih – vodimo ih samo na Marakanu, ali ne i na Partizanov stadion. I to ćemo morati da promenimo – našalio se Matko.

Predsednik EFT grupe Vuk Hamović objašnjava da su u kompaniji presrećni što ulaze u poslednju fazu izgradnje termoelektrane koju već dugo najavljuju.

– Pripremni radovi su više od pola projekta. Izgradnja TE „Stanari“ trajaće dobre tri godine. Ove godine očekujemo da se završi glavni deo građevinskih radova, naredne je montaža, a 2015. već počinju probni radovi i testiranje svih uređaja. Najkasnije 2016. ili krajem 2015. očekujemo da centrala bude na mreži u punoj pari – objašnjava Hamović. Tada će uslediti povezivanje TE „Stanari“ na prenosnu mrežu, na dalekovodu Banjaluka – Tuzla, koji je udaljen kilometar i po od lokacije elektrane.

Inače, razvoj kompleksa u Stanarima je do sada najveća strana investicija u elektroenergetski sektor Bosne i Hercegovine. U fazi izgradnje biće otvoreno 1.200 novih radnih mesta. Oko 90 odsto građevinskih radova obaviće domaća preduzeća.

Projekat izgradnje termoelektrane uobičajeno ima četiri faze. Prva predstavljaju merenja i analize, izradu neophodnih studija i dobijanje neophodnih dozvola. Kako pokazuju primeri širom regiona, ova faza je ujedno i najteža. Drugu fazu predstavljaju pregovori sa isporučiocima opreme. Treću čine pregovori sa finansijskim institucijama i zatvaranje finansijske konstrukcije, a četvrta je izgradnja samog objekta.

Ponude za izgradnju TE „Stanari“ podnelo je četiri kompanije, a EFT grupa je kao najpovoljnijeg ponuđača izabrao Dongfang Electric Corporation iz Kine. U pitanju je jedan je od vodećih proizvođača energetske opreme na svetu, i uopšte jedna je od najvećih kompanija u Kini. Poznata je pre svega po proizvodnji velikih hidro, termo i nuklearnih elektrana, vetrogeneratora, kao i po sposobnosti realizacije projekata po sistemu „ključ u ruke“ u svojstvu generalnog izvođača.

Pored toga, u junu 2012. EFT i Kineska razvojna banka (China Development Bank) potpisali su ugovor o kreditu vrednom 350 miliona evra za izgradnju termoelektrane u Stanarima. Ukupna vrednost projekta je preko 550 miliona evra, a pored izgradnje samog objekta elektrane novac će biti uložen u proširenje kapacitete rudnika, priključak na prenosnu mrežu, kao i izgradnju pratećih objekata i infrastrukture. Pored kredita CDB – EFT će koristiti sopstvena sredstva kao i kredite drugih komercijalnih banaka.

Kinezi, njih 120, već su stigli u Stanare. Na prostoru gde se gradi elektrana podigli su svoj kamp, a računa se da će ih u jeku izgradnje biti oko 300. Dvojica kuvara u subotu su za goste spremila i neka kineska jela, a onda su se fotografisali sa lokalnim kuvaricama.

Prve komšije buduće elektrane Milan i Milomir Savić, koji žive na nekih 300 metara od mesta gde je položen kamen temeljac, kažu da su Kinezi fini susedi.

– Šetaju, bave se sportom. Mi s njima šetamo okolo, a ponekad zajedno igramo fudbal. E, sad, da l’ će biti malih Kineščića ovde u Stanarima, to ne znam – smeje se Milan.

Njih dvojica pričaju da je na mestu gde se gradi elektrana nekada bilo polje:

– Šikara. Nije korišćeno ni za poljoprivredu, napušteno. Ljudi su ovde vredni, napredni. Valjan svet. Mnogi su otišli. Sad će da se vraćaju. Nemamo mnogo stručnjaka inženjera, ali imamo vrednih inženjera. To je najbitnije. Svi javni radovi su svuda dobrodošli. A malo je bilo gde ovako velikih radova kao što je sad kod nas. Nema toga ni u Srbiji. Znaš kako ti je to – materijalna nadgradnja i duševno zadovoljstvo – objašnjavala su braća Savići zagledani u veliku tablu na kojoj je kompjuterski prikaz makete buduće elektrane.

Kejsi: Rašće potražnja

– Ovo je izuzetno značajan projekat. Energetski sektor je izuzetno važan za BiH. Proizvodnja energije može biti pokretač za unutrašnji razvoj zemlje i izvoza. BiH je već značajan izvoznik energije u regionu. Potražnja za energijom iz Bosne i Hercegovine nastaviće da raste. Zbog toga je dobro videti napredak. Prošli put kad sam bio ovde sve je bilo samo na papiru. Sada već vidimo pomak – rekao je Najdžel Kejsi, ambasador Velike Britanije u BiH.

Dodik: Mnogi su pravili šegu

Predsednik RS Milorad Dodik došao je u Stanare u pratnji premijerke Željke Cvijanović. On se zahvalio Vuku Hamoviću što nije odustao od ovog projekta „i onda kada je bilo logično da odustane“.

– Mnogi su od toga pravili šegu, nisu verovali. Ali, nakon tri decenije ovakav projekat se radi na prostoru bivše Jugoslavije. Teška su vremena. Ovakvi projekti gotovo da su retki. Zato je moja zahvalnost kompaniji EFT što nije odustala ni onda kada je visoko predstavnik u BiH pokušavao da ih zaustavi, ni onda kada su se razočaravali u sporosti administracije malo na lokalnom malo na republičkom nivou…. Nedaleko odavde počeo je da se gradi i auto-put Doboj – Banjaluka, čija investiciona vrednost je oko 350 miliona evra, za šta je obezbeđen novac i izabrani izvođači. Posebno sam ponosan kada jedna velika Kina i jedna mala RS otpočinju istorijski oblik saradnje. Od naših prijatelja iz Kine saznao sam da se na kineskom Stanari kaže isto – Stanari – rekao je Dodik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari