Svečanom akademijom u Rektoratu i dodelom nagrada studentima generacije, Univerzitet u Beogradu juče je proslavio 202 godine postojanja. Rektor tog univerziteta Branko Kovačević je istakao da istorija moderne srpske države počinje sa Beogradskim univerzitetom i da je ova visokoškolska institucija, pored SANU, školstva, srpske vojske i crkve, oslonac države.


– Prošli smo tešku godini i bez obzira na skroman budžet, koji nije bio razvojni, već za preživljavanje, uspeli smo da neke stvari dovedemo u red. Doneli smo izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju, koje su veoma važne da bismo završili reformu, a država je počela da finansira master studije. Usvojena je strategija naučnoistraživačkog rada, zakoni o SANU, o inovacijama i naučnoistraživačkom radu – rekao je Kovačević.

On je dodao da naredne godine predstoji izrada strategije visokog obrazovanja i da je potrebno doneti nacionalni okvir kvalifikacija, omogućiti celoživotno učenje i jake doktorske studije orijentisane ka naučno-istraživačkom radu. Kovačević je istakao da je potrebno napraviti i katalog nastavnika u Srbiji, jer „svi treba da znaju gde se nalaze njihove radne knjižice i čime se oni bave“.

Božidar Đelić, ministar nauke i tehnološkog razvoja, podsetio je da polovina od ukupnog broja istraživača u Srbiji, tačnije njih 4.538, dolazi sa Beogradskog univerziteta i da su autori sa BU prošle godine objavili više od 1.800 naučnih radova u časopisima sa SCI liste.

Ministar prosvete Žarko Obradović pozvao je profesore i studente da tokom ove školske godine zajedno rade na poboljšanju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji.

Povodom Dana Univerziteta u Beogradu najboljim studentima za školsku 2008-2009. godinu uručene su novčane nagrade i povelje. Priznanja „Student generacije“ su uručena po jednom studentu sa svakog fakulteta, koji je diplomirao u roku u toku prethodne školske godine, sa najvišom prosečnom ocenom. 

Priznanje

Ambasador Japana u Srbiji Tošio Cunozaki uručio je priznanje ministra inostranih poslova Japana profesorki Ljiljani Marković, za dugogodišnji rad i zalaganje u oblasti japanskog jezika i japanologije na Katedri za japanski jezik i književnost Filološkog fakulteta.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari