Nedavno usvojene izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju, posebno odredba po kojoj poslodavac nije dužan da plaća naknade zaposlenima koji dožive povredu na putu ka poslu i nazad, izazvale su negodovanje radnika i predstavnika sindikalnih organizacija. Oni, naime, smatraju da je država učinila ustupak poslodavcima na uštrb prava radnika, dok u Ministarstvu zdravlja kažu da su izmene usklađene sa odredbama Svetske zdravstvene organizacije (SZO).


– Nije nam bila namera da oštetimo zaposlene, niti da poslodavcima damo određene olakšice – kaže za Danas pomoćnica ministra zdravlja Zorica Pavlović. Ona dodaje da je jedina namera zakonodavca bila da se odredbe zakona usklade sa onima koje je propisala Svetska zdravstvena organizacija.

– Prema definiciji SZO, povreda na radu je samo ona koja se dogodila pod nadležnošću poslodavca. Kod nas je, nažalost, ustaljena praksa da se u tu kategoriju računaju i povrede nastale na putu ka i od posla, ali to nigde u svetu nije slučaj – naglašava Pavlović.

S obzirom na to da se Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju pod povredama na radu i dalje smatraju i povrede nastale na putu do posla i nazad, naša sagovornica navodi da bi „odredbe dva zakona trebalo uskladiti“.

Sa druge strane, predsednik sindikata Nezavisnost, Branislav Čanak, smatra da izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju država čini ustupak poslodavcima.

– Poslodavci su pritisnuti različitim dažbinama i porezima i traže od države olakšice. Ona, naravno, neće da se odrekne sredstava koja se slivaju u njenu kasu, već će pružiti olakšice koje ide preko leđa građana. Problem naknade prilikom povreda na putu ka poslu mogao je da se reši i kolektivnim ugovorima, a ne izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju – kaže Čanak za Danas. Prema njegovim rečima, te povrede nisu tako česte, i kod nekog poslodavca se u proseku događaju jednom u nekoliko godina, tako da se postavlja i pitanje humanosti u odnosu poslodavac – radnik.

Direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Vera Božić Trefalt kaže za Danas da izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju nisu date na uvid Ministarstvu rada i socijalne politike.

– Ne znam zbog čega je to tako, ali znam da se po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju pod povredama na radu i dalje podrazumevaju i povrede nastale na putu do posla i nazad. Pretpostavljam da je Ministarstvo zdravlja to imalo u vidu, jer ti zakoni moraju da budu usklađeni – naglašava Božić – Trefalt. 

RZZO nije plaćao naknade

U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje kažu za Danas da su netačni navodi pojedinih poslanika o tome da će RZZO znatno da uštedi izmenama ovog zakona, jer kako kažu, RZZO nikada i nije plaćao naknade za povrede na radu.

– Naknade za povrede na radu, bile one na poslu, ili na putu ka radnom mestu i nazad, uvek je plaćao poslodavac. RZZO plaća naknade nakon 30. dana od otvorenog bolovanja, tako da nas ne dotiču te odredbe Zakona o zdravstvenom osiguranju – navode u RZZO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari