Za novu regionalnu televiziju N1, koja je ekskluzivni partner CNN-a za region, Kosovo neće biti nezavisna država, kaže za Danas Jugoslav Ćosić, direktor programa za Srbiju ove televizije, koja će emitovati program iz Beograda, Sarajeva i Zagreba. On objašnjava da će se N1 ponašati prema Kosovu onako kako to tretiraju i Ujedinjene nacije.

– N1 će službeno pratiti UN, prema kojim Kosovo nije nezavisna država. Kada budemo prikazivali mapu Srbije u programu, Kosovo će biti izdvojeno samo isprekidanom linijom, navodi Ćosić za naš list. Televizija N1, inače, počinje sa radom 30. oktobra i u svojoj ponudi će je imati svi veći kablovski operatori iz regiona.

Sličnu politiku prema statusu Kosova ima i Al Džazira Balkans, takođe, regionalna televizija čiji su vlasnici stranci. Kako je direktor vesti i programa te televizije Goran Milić rekao nedavno za Danas, Al Džazira Balkans nije službeno priznala da je Kosovo republika.

– Engleska Al Džazira daje mapu Srbije bez Kosova, mi dajemo Srbiju sa Kosovom, ali tako da su dve različite boje – tako da su to i dve i jedna zemlja. Naši reporteri kad odu, recimo, na Jarinje, oni kažu: „Evo nas u Jarinju, na prelazu koji Beograd zove administrativnim, a Priština državnom granicom“. Dok god UN ne priznaju Kosovo, mi nećemo reći republika, istakao je Milić.

S druge strane, iako predstavnici vlasti Ruske Federacije podržavaju politiku Srbije prema Kosovu, ruska državna televizija je izveštavajući sa posete predsednika Rusije Vladimira Putina Beogradu prikazala kartu Srbije bez Kosova i Metohije. U vestima Prvog kanala se posle najave uključenja reportera sa lica mesta pojavio grafički prikaz teritorija bivše Jugoslavije. Kao centar događaja, grad Beograd je obeležen crvenom tačkom, a Srbija nešto svetlijom bojom od ostatka. Ipak, „boja“ je izostala sa teritorija Kosova, te je prikazano kao da nije deo Srbije.

Istražiti napade hakera na medije

Beč – OEBS je juče pozvao vlasti u Albaniji, BiH i Srbiji da istraže sve hakerske napade na medijske sajtove, jer ti napadi predstavljaju otvorenu opasnost za slobodu medija, saopšteno je iz te organizacije. „Bili smo nedavno svedoci zlonamernih napada kojima je opstruirana zakonita aktivnost novinara. Istražni organi u svim (pomenutim) zemljama treba da ispitaju te napade“, rekla je predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović. U poslednja dva dana hakeri su napali internet servere novinske agencije FENA i magazina BUKA u BiH. Prošle nedelje veb sajt Albanskog javnog emitera (APA) takođe je hakovan, i na njega su postavljene provokativne slike. Na meti napada su bili i srpski mediji 24 sata, Blic, E-novine, Kurir i Telegraf. Beta-AP

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari