Članove organizacije „SNP Naši 1389“ i udruženja građana „SNP Naši“ iz Aranđelovca, čiju je zabranu odbio Ustavni sud Srbije, javnost je poslednjih godina upoznala po brojnim incidentima, poput huliganstva tokom održavanja Parade ponosa 2010. godine, pretnji neistomišljenicima, grafitima i parolama sa porukama rasne i verske mržnje, paljenju vojvođanske zastave i nasilnom prekidanju tribine Peščanika u Aranđelovcu.

I dok članovi ovih ekstremno desničarskih organizacija ovu odluku vide kao dokaz da su sve vreme radili u skladu sa Ustavom Srbije, štiteći interese Srbije i njenih građana, članovi drugih nevladinih organizacija ocenjuju da će ova odluka imati velike posledice, jer se njome šalje poruka da je njihovo delovanje društveno prihvatljivo.

U Republičkom javnom tužilaštvu, koje je u aprilu zatražilo zabranu ove organizacije, nisu juče želeli da komentarišu odluku Ustavnog suda Srbije. Kako nam je rečeno, tek kada dobiju pisani otpravak odluke, moći će da daju komentare i da govore o eventualnim daljim koracima koje će preduzeti.

Članovi „SNP Naši 1389“ juče su nastavili da kritikuju rad drugih nevladinih organizacija, čiju su zabranu pre nekoliko dana zahtevali, kao što su Fond za humanitarno pravo, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Kvirija i mnogi drugi.

„Zahtevaćemo jasan odgovor od premijera i potpredsednika Vlade Ivice Dačića i Aleksandra Vučića na pitanje šta će biti preduzeto po pitanju istrage rada tužilaštva u proteklim godinama, kao i korupcije i organizovanog kriminala u NVO sektoru, koji je najjasnija slika postojeće kriminalne sprege državnih organa, zapadnih ambasada i nevladinih struktura, ukazuju „SNP Naši 1389“ u saopštenju. Kako se dodaje, ova organizacija će uskoro objaviti dokument – „Bela knjiga krivičnih dela nevladinih organizacija“, sa posebnom pažnjom na one organizacije koje promovišu nezavisnost Kosova.

Goran Miletić, iz organizacije Branioci ljudskih prava i jedan od organizatora Parade ponosa 2012, koja je zabranjena nakon pretnji i pritisaka ekstremno desničarskih organizacija, kaže za Danas da je ova odluka Ustavnog suda čudna, pogotovo imajući u vidu da je ovaj sud u jednom od prethodnih postupaka zabranio organizaciju „Obraz“.

– Sačekaćemo konačan tekst odluke, kako bismo videli na čemu je Ustavni sud zasnovao ovu odluku. Ultradesničarske organizacije, kao što su „Obraz“ i „SNP Naši 1389“, deluju na isti način i koriste nasilne metode i govor mržnje. Njihove aktivnosti su uperene prema istim društvenim grupama, a postoje i mnogobrojni sudski postupci koji se vode protiv pripadnika ove dve organizacije, ukazuje Miletić.

Prema rečima našeg sagovornika, ova odluka najvišeg suda u zemlji svakako će za sobom povući i određene posledice, a članovi i istomišljenici ovih organizacija osećaće se sigurnije, jer će sada smatrati da je njihov rad društveno prihvatljiv.

Sličnog mišljenja je i Miljenko Dereta, poslanik Liberalno demokratske partije i nekadašnji predsednik organizacije Građanske inicijative.

– Ovom odlukom legalizovan je rad pokreta, koji je samo nekoliko dana ranije objavio spisak nevladinih organizacija za odstrel. Ustavni sud Srbije je pre izvesnog vremena zabranio rad „Obraza“. Od tada se promenila jedino vlast, pa možemo da zaključimo da je pritisak politike na sve nivoe sudstva i dalje u velikoj meri prisutan, kao i da predstavlja veliku opasnost, napominje Dereta za Danas.

„Sud blagonaklon prema ekstremistima“

Inicijativa mladih za ljudska prava juče je oštro osudila odluku Ustavnog suda Srbije o odbijanju predloga zabrane rada udruženja „SNP Naši 1389“ iz Beograda i „SNP Naši“ iz Aranđelovca. „Ovakva odluka je jasan primer odnosa i stava pravosudnog sistema u Srbiji prema onima koji šire mržnju i nasilje. Umesto da sistematski rade na sprečavanju aktivnosti udruženih ekstremista i nasilnika, država i pravosuđe sistematski ne sankcionišu izgrednike i time omogućavaju i opravdavaju njihovo kontinuirano delovanje“, ukazuje se u saopštenju Inicijative mladih za ljudska prava.

Opozicija i vlast ne žele da komentarišu odluku USS

Odluka Ustavnog suda kojom je odbačen zahtev republičkog tužilaštva za zabranu udruženja „Naši“ i „SNP 1389“ ne bi smela da se politizuje, saglasni su poslanici vladajuće Srpske napredne stranke i opozicione Demokratske stranke, Vladimir Cvijan i Slobodan Homen, ali i poslanica Narodne partije i advoktica Maja Gojković.

Cvijan je novinarima u parlamentu rekao da odluke Ustavnog suda ne treba komentarisati i da one moraju da se poštuju, bilo da je doneta odluka da se zabrani ili ne zabrani neka organizacija. On je podsetio da Ustavni sud ima svoju proceduru i postupa na osnovu dokaza koji su priloženi.

„Treba izbeći politizaciju odluke Ustavnog suda, iako je odluka da se ne zabrane dve desničarske organizacije vrlo osetljiva. Tužilaštvo je imalo razloga da pokrene postupak za zabranu udruženja „Naši“ i „SNP 1389“, jer su te organizacije „učestvovale u nizu akcija koje ne mogu da se smatraju društveno poželjnima“, a neki njihovi članovi su činili krivična dela zbog kojih im se sudi“, objasnio je Slobodan Homen, dok je Gojkovićeva odbila da komentariše odluku Ustavnog suda, napominjući da kao pravnik nema dovoljno podataka da bi iznosila sopstveno mišljenje. M. R. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari