Pravni fakultet u Kragujevcu, na kojem je, početkom 2007, otkrivena velika korupcionaška afera „Indeks“ i dalje zaokuplja pažnju javnosti. Delom zbog same afere koja, ni posle tri godine nije dobila sudski epilog, a još više zbog situacije i atmosfere na samom fakultetu koju, tvrdi deo zaposlenih, kreiraju upravo akteri afere „Indeks“. Oni su, po izlasku iz višemesečnog pritvora, ponovo preuzeli vlast u toj visokoškolskoj ustanovi.


U rukovodstvu fakulteta tvrde da se u toj visokoškolskoj ustanovi sve radi po zakonu, što, poručuju, mogu da provere i nadležni državni organi koji će, ako je suditi prema aktuelnoj situaciji na tom fakultetu i univerzitetskoj javnosti, ponovo morati da se pozabave stanjem na Pravnom fakultetu u Kragujevcu.

Među zaposlenima koji su o stanju na kragujevačkom Pravnom fakultetu, nakon što su vlast u toj ustanovi preuzeli „indeksovci“, javno progovorili su bili profesor Marko Pavlović i asistent Zoran Čvorović s katedre sa istoriju države i prava.

Reagovanje druge strane stigla je ubrzo, tako da je najpre ukinuta katedra, čiji je šef bio profesor Pavlović, dok asistent Čvorović, na sednici Naučno nastavnog veća, održanoj sredinom prošlog meseca, nije reizabran na mesto asistenta. Čvorović je juče obavešten da može da preuzme rešenje, kojim se zvanično potvrđuje da nije ponovo izabran.

On je izjavio za Danas da je odluka Naučno nastavnog veća nezakonita i da će iskoristiti pravo žalbe – žali će se Senatu Univerziteta u Kragujevcu. Takođe će se žaliti i Ministarstvu prosvete, dok će prijavu podneti Odeljenju inspekcije tog ministarstva.

Čvorović pojašnjava da je odluka Veća, uprkos činjenici da na sednici tog organa nije dobio potrebnu većinu glasova, nezakonita, zato što Zakon o visokom obrazovanju, propisuje da osobe koja su u zvanje asistenta izabrana po ranijim propisima, odnosno po onima koji su važili do stupanja na snagu aktuelnog Zakona, moraju biti ponovo izabrani na period od tri godine.

Nastavno naučno veće kragujevačkog Pravnog fakulteta prilikom odlučivanja o Čvorovićevom reizboru nije uvažilo ni mišljenje komisije koju je tim povodom samo izabralo. Komisija, u kojoj su bili profesori Sima Avramović i Mirjana Stefanović iz Beograda i Marko Pavlović iz Kragujevca, ocenila je da se „radi o najboljem pravnom istoričaru mlađe generacije u Srbiji“.

Inače, na sednici Nastavnog veća na kojoj se odlučivalo o Čvorovićevom reizboru, 14 članova tog organa bilo je „za“, odnosno nedostajala su još dva glasa, dok je deset glasalo protiv. Interesantno je da je u toj drugoj grupi njih devetoro optuženo za primanje mita u aferi „Indeks“.

Čvorović kaže da su na sednicu Nastavno naučnog veća na kojoj se odlučivalo o njegovom reizboru došli i oni profesori Pravnog fakulteta koji na veća ne dolaze otkad su „Indeksovci“ preuzeli vlast na fakultetu.

– Radi se o najuglednijim profesorima Pravnog fakulteta u Kragujevcu koji su na tu sednicu Veća došli da bi odbranili fakultet, od onih koji su uzurpirali vlast na njemu – kaže Čvorović.

Prema njegovoj oceni, kao povod za hajku na njega poslužila je publikacija „Istina o slučaju vladike Artemija“, koju je, sredinom marta ove godine, objavio sa svojom koleginicom Sanjom Spasojević.

Reč je o zborniku već objavljenih tekstova, koju su Čvorović i Spasojevićeva objavili u „privatnoj režiji“ – publikaciju o vladici Artemiju i Pravni fakultet u Kragujevcu povezuje samo činjenica da su dvoje njenih priređivača zaposleni u toj visokoškolskoj ustanovi.

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i episkop bivši zahumsko-hercegovački Atanasije su se posle objavljivanja publikacije o vladici Artemiju, obratili rukovodstvu Pravnog fakulteta sa porukom da će, ukoliko se uprava te visokoškolske ustanove ne ogradi od njenih autora, dobri odnosi između SPC i kragujevačkog Univerziteta doći u pitanje.

Rektor Univerziteta Slobodan Arsenijević i dekan Pravnog fakulteta Predrag Stojanović odmah su se oglasili, zatim posetili patrijarha Irineja, čime je, tvrdi Čvorović, njegova već načeta radna sudbina – zapečaćena.

– Reagovanje crkvenih velikodostojnika na publikaciju o vladici Artermiju „indeksovcima“ u upravi fakulteta i rektoru Univerziteta, koji stoji iza njih, poslužilo je kao dobar povod da pokrenu hajku protiv profesora Marka Pavlovića i mene, zbog toga što već mesecima ukazujemo na bezakonje i neodrživost stanja na Pravnom fakultetu u Kragujevcu. Profesori koji su u aferi „Indeks“ optuženi za primanje mita, odnosno za prodaju ispita i diploma, ni u jednoj normalnoj državi, ne bi mogli da budu vraćeni u nastavu. Oni mogu da budu na fakultetu, ali ne smeju da drže nastavu, a kamoli da rukovode fakultetom. Tim pre što su optuženi za krivična dela koja su u direktnoj vezi sa poslom kojim se bave – objašnjava Čvorović. On naglašava da je afera „Indeks“ vrh ledenog brega svih korupcionaških slučajeva u Srbiji, te da nedvosmisleno pokazuje kakvo je stanje u srpskom pravosuđu, organima gonjenja i drugim nadležnim državnim organima.

Afera „Indeks“ je, prema Čvorovićevom mišljenju, zarad zataškavanja čitavog slučaja i zaštite njenih aktera, sklonjena iz vidokruga šire javnosti, tako što je njeno procesuiranje dodeljeno smederevskom, a ne Specijalnom sudu u Beogradu, iako je tužilac optužene za korupciju na Pravnom fakultet okarakterisao kao organizovanu grupu.

Profesor Marko Pavlović za naš list kaže da „indeksovci“, kojih na Pravnom fakultetu ima 13.nisu većina, ali da su kompaktna grupa, od koje zazire većina zaposlenih. U kriminologiji je, ističe Pavlović, poznat fenomen i način delovanja „zatvorskog bratstva“. On kaže da „ne zna nijednog poslodavca na svetu koji bi vođenje firme ili ustanove poverio „zatvorskom bratstvu“„. Takođe podseća da je afera Indeks u Hrvatskoj sudski epilog dobila za nekoliko meseci.

Dekan: Sve po zakonu

Dekan Pravnog fakulteta u Kragujevcu Predrag Stojanović, koji je među optuženima za primanje mita u aferi „Indeks“, nije želeo da komentariše slučaj asistenta Zorana Čvorovića i ukupnu situaciju u toj visokoškolskoj ustanovi. „Nemam komentar, bez obzira na sve što je o tome do sada napisano. Mogu jedino da kažem da Pravni fakultet u Kragujevcu i njegov dekan rade striktno po zakonu, što mogu da provere sve nadležne državne službe“, izjavio je Stojanović za Danas.

Otvoreno pismo ministru i javnosti

Zoran Čvorović kaže da će ove nedelje na fakultetima svih Univerziteta u Srbiji početi potpisivanje otvorenog pisma, kojim će se apelovati na Ministarstvo prosvete, druge nadležne organe i najširu javnost da preduzmu nešto povodom aktuelne situacije na kragujevačkom Pravnom fakultetu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari