Sumnje da je vakcina protiv pandemijskog gripa pre godinu i po dana – preplaćena, potvrđene su. Do tog saznanja došla je Služba za borbu protiv organizovanog kriminala koja je „češljala“ spornu nabavku vakcina, a izveštaj potom prosledila nadležnom tužilaštvu.

SBPOK je ustanovio da je državni budžet Srbije oštećen za više od 1,6 miliona evra. Za sada niko nije „pod sumnjom“ da je taj novac stavio u svoj džep, ali dobri poznavaoci prilika na farmaceutskom tržištu tvrde da najveći deo odgovornosti za učinjene propuste prilikom uvoza vakcine snose tenderska komisija i Republički zavod za zdravstveno osiguranje.

– Dok traje istraga, nismo ovlašćeni da dajemo bilo kakve izjave i komentare dok se postupak drugih nadležnih organa ne završi i Tužilaštvo ne donese odluku da li ima elemenata za pokretanje krivičnog postupka. Nadležni organi će od Ministarstva zdravlja dobiti svu neophodnu pomoć i podršku – navodi se u saopštenju tog ministarstva.

Podsećamo, Vlada Srbije početkom novembra 2009. zadužila je RZZO za hitnu nabavku tri miliona doza vakcina protiv gripa A (H1N1), a kako vakcina nije registrovana u našoj zemlji, poziv za preuzimanje tenderske dokumentacije upućen je svim proizvođačima vakcina koji su imali vekcine registrovane u Evropskoj agenciji za lekove (EMEA). Poziv je upućen proizvođačima „Glaksosmitklajn“, „Bakster“, „Novartis“ i „Sanofi Paster“.

„Torlak“ je dostavio izjavu da mogu da ponude vakcinu kineskog proizvođača. Međutim, njihova ponuda tada je okarakterisana kao nepotpuna. Između ostalog, nije dostavljen dokaz da su ovlašćeni zastupnici kineskog proizvođača, potvrda da je vakcina registrovana u Evropskoj agenciji za lekove, kao ni garancija o ispunjenju rokova isporuke. Ponuda je odbijena, a kako se posle ispostavilo, Srbija je kupila najskuplju vakcinu u regionu i jednu od najskupljih u Evropi. Novartisova vakcina je kupljena preko Jugohemije, a ispostavilo se da je zapravo Novartis nedavno kupio kinesku fabriku, istu onu od koje je Torlak hteo da uveze cepiva. Bilo je i više posrednika.

– Najveća šteta koja je nastala za građane je što vakcina nije iskorišćena. Sve moguće zloupotrebe moraju da budu ispitane do kraja, uključujući i takve da je stvorena atmosfera da se vakcina ne iskoristi. Istina o pandemiji izvrgnuta je ruglu, ali smo imali sreće da je pandemija bila blaga – kaže za Danas Predrag Kon, epidemiolog. Prema njegovim rečima, finansijske malverzacije „nemaju nikakve dodirne tačke sa posebnom radnom grupom za pandemiju“, na čijem je on bio čelu.

– Mi nismo učestvovali u tome i krajnje je neprimereno da nas neko povezuje. Svi treba da odgovaraju za zloupotrebu pandemijske situacije. Zloupotreba je bilo na svim mogućim nivoima – od proizvođača navodnih lekova protiv gripa, novina – jer je bilo velikih potreba za informacijama, na kraju krajeva i političara koji su iskorišćavali vanrednu situaciju, čak i javnih ličnosti – onim pitanjem da li će se vakcinisati – kaže Kon.

On podseća na „antivakcinalne poruke“ koje su dovele do toga da nabavljena vakcina nije iskorišćena. Ostalo je neupotrebljeno gotovo 800.000 doza.

– Zaštita koja je data nije samo za jednu sezonu. To je bio pandemijski grip, ali taj je virus i dalje u cirkulaciji i naši ljudi nisu dobili tu osnovnu zaštitu, jer je stvorena atmosfera da je vakcinacija nepotrebna.

Novartis jedini nudio vakcinu

RZZO je 2009. obavestio javnost da je „Novartis“ jedini ponudio da, u najkraćem roku, već tokom te godine isporuči ispravnu i registrovanu vakcinu u značajnoj količini, po ceni od 799 dinara po dozi. Ostali, kako je rečeno, nisu zadovoljili neke segmente ponude, a GSK je odgovorio da nisu u mogućnosti da dostave ponudu. Država je odustala od prvobitno planiranih tri miliona doza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari