Partnerstvo Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) traje već više od dvadeset godina. Od relativno skoro, ove međunarodne organizacije sarađuju i u Srbiji na zajedničkom cilju – unapređenje konkurentnosti agrobiznisa. Ako se ima u vidu činjenicu da je Srbija relativno mala zemlja, onda ukupno šest projekata koje FAO i EBRD sprovode u zemlji, ubedljivo je najveći broj u implementaciji od svih zemalja gde one sarađuju zajedno a ovog trenutka je to ukupno 36 država Istočne i Južne Evrope, kao i Severa Afrike.

FAO kao globalno priznata i prepoznata institucija za brojna pitanja iz domena poljoprivrede i EBRD kao jedan od najvećih finansijera agrobiznisa regiona, usmerili su svoje aktivnosti u Srbiji na limitirani broj slabih tačaka poljoprivrede, kao što su finansiranje proizvodnje, kreiranje agrarne politike kroz otvoreni dijalog, zatim sektoru stočarstva, geografskih oznaka kvaliteta itd. Cilj je da se unaprede ove oblasti i ublaži uticaj „uskih grla“ na razvoj savremene, efikasne i tržišno orijentisane poljoprivredne proizvodnje

Brojne su aktivnosti koje su pod okriljem FAO i EBRD projekata sprovedene u Srbiji protekle godine, a spomenuću samo neke -pomoć prilikom donošenja tj. sprovođenja dva zakonska rešenja u oblasti finansiranja poljoprivrede (Zakon o javnim skladištima i Zakon o predžetvenom finansiranju), posredovanje u dijalogu između privatnog i javnog sektora u oblastima proizvodnje mesa i mleka, zatim organizovanje prvog Kongresa mlekarstva Srbije, koji je održan u novembru, potom tehnička pomoć zemlji u procesu pristupa Svetskoj trgovinskoj organizaciji izradom analitičkih materijala za pregovore. Podržana je i organizacija i finansiranje odlaska delegacije industrije mesa i mleka na jedan od najvećih svetskih sajmova, radi upoznavanja sa poslednjim trendovima u industriji hrane i stvaranja novih poslovnih kontakata (sajam Anuga u Nemačkoj), takođe je finansirana izrada Registra ugovora o zalozi i finansiranju unutar Agencije za privredne registre, pružena je pomoć u donošenju brojnih podzakonskih akata, kao i tehnička pomoć u izradi Zakona o zadrugama, analizirana su poslednja dešavanja na svetskom tržištu čiji je cilj upoznavanje domaće industrije sa očekivanim promenama u sektoru…

Nova godina donosi nastavak podrške agrobiznisu Srbije kroz aktivnosti koje će za cilj imati jačanje ljudskih kapaciteta u oblasti proizvodnje, prerade i plasmana hrane i to kako privatnog tako i javnog sektora. Takođe, posebna pažnja biće posvećena promovisanju poljoprivrednih proizvoda zemlje na međunarodnim tržištima, a cilj je povećanje ali i unapređenje strukture poljoprivrednog izvoza – od sirovina ka proizvodima više faze prerade. Naravno, izgradnja efikasnih institucija za podršku poljoprivredi kroz dijalog privatnog i javnog dela agrobiznis sektora, ostaje jedan od prioriteta rada u godini pred nama.

Autor je internacionalni konsultant Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO) i koordinator FAO-EBRD projekata u Srbiji


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari