Supruga najmoćnije ličnosti u zemlji piše o srećnim zvezdama, a režim istovremeno priprema završni udarac za jedini nezavisni dnevni list u Srbiji. Borba smeta zato što objavljuje ono što ostali prećutkuju i što ima ugled i van zemlje. Sredinom novembra „Deoničko društvo Borba d.d.“, koje postoji već tri godine, izbrisano je iz sudskog registra, navodno zbog nepravilnosti u procesu privatizacije. Odluku je doneo sudija Privrednog suda Goran Kljajević. Borba traži pomoć od savezne države, koja je vlasnik sedamnaest odsto deonica. Umesto od nje, podrška stiže od demokratske javnosti i opozicije, ali i od mnogih međunarodnih institucija.

Dragutin Brčin, savezni sekretar za informisanje, objašnjava: „Neće država ni ukinuti ni upropastiti Borbu, već to može samo vlasnička i uređivač ka politika, koja je u protekle dve godine dovela list u poziciju da gubi širu čitalačku publiku i tiraž“. Po njegovim rečima, država želi da zaštiti društvenu imovinu, a ne da se meša u uređivačku politiku. Evropski parlament usvojio je rezoluciju podrške u kojoj se ističe da vlada pokušava da omete rad uglednog lista politič kim i administrativnim sredstvima.

Vlada ubrzava započeti posao. U petak 23. decembra Dragutin Brčin došao je u redakciju i obavestio prisutne da je imenovan za v. d. direktora NIP Borba i glavnog urednika lista. Milošević ima običaj da odluke koji bi mogle da izazovu nepovoljna reagovanja objavljuje uoči vikenda ili tokom praznika. Tako čini i ovom prilikom. U svetu su počela božićna praznovanja, pa će vest o prepadu na Borbu uzbuditi samo novinarske i političke krugove. Kroz tri dana, u ponedeljak 26. decembra, čitaoci će videti šta je cilj tobožnjeg vraćanja Borbe pravom vlasniku, kojim se smatra savezna država, odnosno vlada.

List objavljuje samo nepotpisane i agencijske tekstove. Niko od novinara nije pristao da se njegovo ime pojavi u publikaciji koja je pretvorena u ruglo od novina, primitivni režimski propagandni bilten. Novinarska i opoziciona javnost nazvaće novu Borbu po njenom čelniku – Brčinka. Režim je preuzeo ime lista, zgradu i celokupnu infrastrukturu, stvaranu decenijama. Veći deo urednika i novinara januara naredne godine u krajnje nepovoljnim okolnostima i pod stalnim politič kim i finansijskim pritiscima – počeće da pravi list koji će nastojati da čuva najbolje tradicije Borbe. Nazvaće ga – Naša Borba.

Državna televizija objavljuje samo ono što vlast želi da saopšti, odnosno da vidi i čuje. Ona svakodnevno drsko krši osnovna načela novinarske profesije i servira gledaocima crno-belu sliku stvarnosti. Više nijansi i realnih informacija ima u programima Studija B, povremeno i na TV Politika, koje se mogu videti samo u Beogradu i okolini. TV Palma, osnovana 1993, emituje filmove, strane serije, zabavne emisije, novokomponovana muzika. Od septembra društvo joj pravi TV Pink, koja emituje pretežno novokomponovanu muziku i strane serije. Ne zna se ko je vlasnik i ko joj je dodelio frekvenciju. Novac je navodno uložila kompanija Komet, koju je osnovao Savez komunista – pokret za Jugoslaviju. Stručnjaci kažu da koristi opremu Studija B koja je u vreme izborne kampanje 1993. nestala na putu od Subotice do Beograda.

U Beogradu i Novom Sadu može da se gleda i ART kanal, od decembra i BK televizija. Ona je počela da emituje program 5. decembra, na rođendan Danice Karić, majke četiri brata koji su vlasnici nadaleko poznate i sve moćnije kompanije „Braća Karić“. Osnivači kažu da su izuzetno lako dobili sve dozvole. Direktor Aleksandar Tijanić kaže da njegova ekipa pravi program opšteg smera, namenjen celoj porodici. Opštinske ili privatne televizije postoje u Čačku, Kruševcu, Kraljevu, Kragujevcu, Nišu, Loznici…

Nastavlja se

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari