Novi tužilačko-policijski tim koji čine zamenici tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića i pripadnici Službe za otkrivanje ratnih zločina (SORZ), u saradnji sa kolegama iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine, došli su do novih informacija i dokaza u slučaju „Štrpci“. Naime, kako saznaje Danas, proverom u „Investbanci“ u Užicu utvrđeno je da je nekoliko čekova Esada Kapetanovića, jednog od otetih putnika iz voza u Štrpcima, 27. februara 1993. godine, realizovano dan nakon što je otet i pogubljen.

„Jedan ček sa Kapetanovićevim potpisom je realizovan upravo na dan otmice u Štrpcima, 27. februara 1993. Drugi, sa potpisom Kapetanovića, 1. marta 1993. u Zemunu, a treći 5. aprila 1993, ali sa potpisom drugog lica. Zbog toga se javio minus na njegovom tekućem računu koji je porodica u početku morala da ‘pokriva’“, navodi izvor Danasa upoznat sa istragom.

Kako objašnjava, ustanovljeno je da su potpisi na najmanje dva čeka lažni, dok jedan potpis izaziva sumnju. Potpis i podaci lica koje je navedeno na poleđini čeka ne postoje u sistemu MUP-a.

Podsetimo, 27. februara 1993. pripadnici Vojske Republike Srpske su oteli, a zatim i ubili 19 državljana Savezne Republike Jugoslavije na železničkoj stanici u Štrpcima. Presudom Višeg suda u Bijelom Polju od 9. septembra 2002. godine, zbog učešća u otmici i ubistvu, na 15 godina zatvora je osuđen Nebojša Ranisavljević. On je izjavio sudu da je Milan Lukić pravio spisak otetih stvari od likvidiranih putnika i da je zadržao jednu količinu čekova. Lukića su u februaru u Haškom tribunalu po drugi put saslušali zamenici tužioca Vukčevića i pripadnici SORZ-a. Do sada je saslušano više od 30 svedoka, od kojih je troje pod zaštitom, jer imaju neposredna saznanja o likvidaciji. Jedan od ovih svedoka nalazi se u skandinavskim zemljama, a drugi na teritoriji bivše SFRJ.

Todorović: Dovoljno dokaza o Lukićevim ljudima

Dragoljub Todorović, nekadašnji pravni zastupnik porodica žrtava zločina u Štrpcima, kaže za Danas da su ovi dokazi izuzetno značajni.

– To potvrđuje tvrdnje osuđenog Nebojše Ranisavljevića, koji je u istrazi u 36 detalja opisao otmicu i ubistva putnika iz voza. Mislim da sada ima dovoljno dokaza o učešću Lukićevih ljudi u ovom zločinu. Njihova imena su poznata, zna se gde žive i šta rade – navodi Todorović.

Osumnjičeno 20 lica

U skladu sa Protokolom o ustupanju dokaza, u predmetu „Štrpci“ formiran je zajednički istražni tim Tužilaštva za ratne zločine Srbije i Tužilaštva BiH. Na osnovu ove saradnje razmenjuju se dokazi i ukrštaju informacije, što je pomoglo da se slučaj potpuno razreši. Najmanje 20 potencijalno osumnjičenih, među kojima i nekoliko policajaca, moglo bi uskoro da odgovara za brutalnu egzekuciju građana SRJ iz voza u Štrpcima. U okolini jezera Perućac su 2010. godine pronađeni i identifikovani posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera, Halila Zupčevića i Ilijaza Ličine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari