Najvažnije je da policija nastavi istragu o preostalim spornim kreditima, a u istrazi će biti saslušani svi koji imaju saznanja o dešavanjima u Agrobanci, izjavio je za Danas tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević. Povodom afere u kojoj se grupa od deset osoba, na čelu sa Dušan Antonićem, bivšim predsednikom Izvršnog odbora Agrobanke, tereti za gubitke od 300 miliona evra, Radisavljević kaže da je Narodna banka Srbije sarađivala sa policijom.

– U istrazi će biti saslušana sva lica koja imaju saznanja o dešavanjima u Agrobanci i o tome kako su odobravani krediti u periodu od 2006. do 2011. koji su danas nenaplativi – kaže tužilac i dodaje da očekuje da policija uradi svoj deo posla.

– Narodna banka Srbije je sarađivala sa policijom u predistražnom postupku, što proizilazi iz činjenice da se krivična prijava koja je podneta u petak 10. avgusta u jednom delu zasniva upravo na izveštaju NBS. U ovom trenutku najvažnije je da policija nastavi rad na istraživanju preostalih spornih kredita koji nisu obuhvaćeni već podnetom krivičnom prijavom. Tužilaštvo je dalo takav nalog i ja očekujem od policije da brzo i efikasno odradi taj deo posla. U dalji rad će biti uključena poreska policija i Devizni inspektorat kako bi se istraživali tokovi novca po odobrenim spornim kreditima, jer se samo na taj način može utvrditi potpuna istina o Agrobanci – kaže Radisavljević.

Medijske spekulacije povodom ove afere su brojne, a jedna od njih se odnosi na to i da li će istragom biti obuhvaćen i bivši guverner NBS Dejan Šoškić. Između ostalog, ta spekulacija zasnovana je na saznanju da je izveštaj NBS o Agrobanci vođen pod oznakom službene tajne. Tužilac Radisavljević je odbio da govori o imenima.

Prema zvaničnim podacima, Dušan Antonić i četvorica rukovodilaca Agrobanke osumnjičeni su da su odobravali nenaplative kredite preduzećima Drina timber i Hedkomerc, čija su odgovorna lica takođe uhapšena. U istrazi se smatra da su ova preduzeća pod Antonićevom kontrolom, između ostalog zato što je sa jednim od njih vlasnički povezan Dušanov sin Milan Antonić koji je u petak uhapšen, pošto se javio policiji po povratku iz Crne Gore. Međutim, prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić u međuvremenu je, u intervjuu nedeljniku NIN, izjavio da su se krediti koristili i za izborne kampanje, ali nije naveo čije. Takođe, iscrpno se medijski nagađa ko je sve u Upravnom odboru banke, zaduženom za kontrolu poslovanja, morao da bude upućen u nezakonitosti, te da li će snositi odgovornost za to. Svi članovi UO koji su se oglasili u javnosti, to su demantovali. Osnivač konsultantske kuće Ces Mekon, koja je učestvovala u brojnim privatizacijama, Zvonimir Nikezić tako je izjavio da nije otišao iz Agrobanke zato što je znao da će biti uvedena prinudna uprava, te da glavni propusti nisu napravljeni u poslednjih godinu dana dok je on bio u UO, kao i da je glasao protiv nekih odluka. On tvrdi da kao manjinski akcionar, država nema presudan uticaj na donošenje odluka. Slično je izjavio i Danilo Šuković, član Saveta za borbu protiv korupcije, takođe član UO, koji je rekao da su sva dokumenta koja su stizala na UO bila „čista“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari