Specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala preuzelo je slučaj uhapšene četrnaestočlane grupe, koja je prevarama u licitacijama u SMS kvizovima na domaćim televizijama „zaradila“ oko tri miliona evra, saznaje Danas. Ova dobro organizovana grupa, tokom dužeg vremenskog perioda, uspela je „provalom“ u sistem licitiranja da „osvoji“ više od 150 automobila „punto“ koji su dodeljivani u okviru kviza „Naš auto našem gledaocu“, koji se emitovao na RTS.

Za otkrivanje najniže licitirane ponude korišćen je dobro osmišljen softverski sistem. Pomoću njega grupa je nepogrešivo licitirala najnižu jedinstvenu ponudu. Na taj način, grupa je svaki put osvajala nagrade u vidu automobila „pežo“ i „škoda“ na Grand licitaciji televizije Pink, ali i jedan deo stanova koji su deljeni jednom mesečno.

Prema informacijama do kojih je Danas došao, policija je zaplenila 66 automobila, dok se za ostalima traga, a zapečaćen je i jedan broj od 17 „izlicitiranih“ stanova. Prevaratni su automobile prodavali za samo nekoliko dana, dajući ih „ispod cene“ i tako zarađivali najmanje 5.000 evra po automobilu.

Na osnovu uvida u programsku šemu RTS, poslednje licitiranje u emisiji „Naš auto našem gledaocu“ obavljeno je 16. februara. Kako je redakciji Danasa ispričao jedan od građana kojem je nuđeno da „dobije“ auto, sistem prevare dobro je osmišljen. Za ulazak u „igru“ bilo je potrebno da osoba bude od poverenja, da ne bi prijavila prevaru, pa su najčešće birani prijatelji i rođaci organizatora prevare ili drugi poznanici. Da je pristao da učestvuje u licitiranju, kaže naš sagovornik, dobio bi najpre telefonski broj sa kojeg bi poslao poruku sa najmanjom cenom koju bi dobio od „organizatora“. Potom bi ga iz kviza zvali i rekli bi mu da je dobitnik, kao i kada da dođe po automobil. Zatim bi morao da ode u prostorije televizije, slika se kako preuzima automobil koji bi potom registrovao na svoje ime, a već narednog dana pristajao je da ga preda prevarantima uz nadoknadu.

Podsetimo, prema Zakonu o igrama na sreću, zabranjeno je organizovano učestvovanje u igrama na sreću. Istovremeno, kažnjivo je korišćenje bilo kakvih softverskih pomagala i uređaja, kako za analiziranje sistema, tako i za slanje SMS poruka. Lutrija Srbija nije se juče zvanično oglasila ovim povodom, odnosno Danas nije mogao da dobije podatke o njihovom eventualnom zahtevu za povraćaj novca i automobila. Kako nam je rečeno Lutrija neće objavljivati ove podatke do okončanja istrage.

Nacionalni servis, po objavljivanju informacije da je izvršena prevara u kvizu koji se emituje na njihovoj televiziji, oglasila se saopštenjem u kojem navode da među prevarantima nema zaposlenih na RTS. Iz te medijske kuće naglašavaju da su oni samo emiteri programa, ali da nisu organizatori SMS nadmetanja, kao i da nisu vlasnici softvera koji utvrđuje najmanju ponuđenu cenu.

 

„Dobitnicima“ od 200 do 500 evra

Trud lažnog dobitnika automobila nagrađivan je sa 200 evra, ukoliko bi osvojio „punto“ na RTS, odnosno 500 evra, ako bi dobio „škodu“ ili „pežo“ na Grand licitaciji, koja se emituje na televiziji Pink. Mimo toga, dobio bi i dodatnih 200 evra da organizuje slavljenički ručak za televizijsku ekipu i estradnu ličnost koja mu dovozi automobil, kako predviđa šema Grand licitacije. Do zaključenja izdanja našeg lista, redakcija Danasa nije uspela da dobije odgovor od Grand produkcije u vezi sa njihovom licitacijom.

FIAT: Legalno smo prodali automobile

Kragujevac – Preduzeće „Fijat automobili Srbija“ legalno je prodalo svoje automobile Državnoj lutriji Srbije i televizijskim kućama, za šta su dobili novac, čime prestaje svaka njihova odgovornost, nezvanično saznaje Danas. Iz te firme ističu da njima nije poznato šta se sa automobilima potom dešavalo, odnosno da je odgovornost, ali i gubitak na onima koji su automobile kupili. Z. R.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari