Vlasnik Farmakoma Miroslav Bogićević uhapšen je juče u Beogradu, saopštio je MUP Srbije. Kako se navodi u saopštenju, sa Bogićevićem uhapšen je i Miodrag Salai, predsednik kreditnog odbora „Privredne banke Beograd“. Oni su osumnjičeni da su u periodu od oktobra 2012. do marta 2013. godine, na osnovu prethodnog dogovora Bogićevića i Salaja, omogućili da „Privredna banka Beograd“ odobrava kredite privrednim društvima čiji je jemac bio „Koncern Farmakom MB“. Cilj je bio da ta privredna društva sredstva iz dobijenih kredita kao pozajmice istog dana transferišu Farmakomu MB. Osumnjičeni su da su PBB-u naneli štetu od 15 miliona evra i 60 miliona dinara.

Bogićević je u žižu javnosti dospeo kada je za vreme prethodne vlasti demokrata kupio list Politiku, koristeći se svojom firmom registrovanom u Rusiji. Nakon smene vlasti i dolaska naprednjaka, Bogićević je upao u probleme zbog načina na koji je došao u posed najstarijeg lista na Balkanu, ali je nakon izjave premijera Aleksandra Vučića da je on bio nateran da kupi Politiku, između ovog biznismena i nove vlasti zavladao mir.

Bogićević je zatim nastavio da kod državnih banaka uzima ogromne kredite, dajući kao obezbeđenje jalovinu i ostalu robu u najbolju ruku sumnjive vrednosti. Kako bi zaobišao zakonsku odredbu po kojoj svaka banka može jednoj firmi da odobri tačno određeni maksimalni iznos kredita, Bogićević je (kao što je praksa kod srpskih tajkuna – a naročito kod tako velikih poreskih dužnika, kao što je on) počeo da osniva nove firme na koje je uzimao dodatne zajmove, dok su se i bankari i Narodna banka Srbije praktično pretvarali da ne vide da su u pitanju povezana lica, da kredite dobijaju kompanije koje postoje tek nekoliko dana i da je jedna prezadužena firma istog vlasnika žirant za drugu njegovu firmu.

Početak Bogićevićevog pada došao je kada je NBS konačno zatvorila Univerzal, privatnu banku u kojoj je on bio jedan od vlasnika (zajedno sa ostalim tajkunima), kada se saznalo da su, postavivši svog čoveka za direktora banke, oni počeli da sami sebi odobravaju ogromne kredite bez obezbeđenja, isisavajući tako novac koji su državne firme (od SDPR-a, preko Službenog glasnika pa čak do Agencije za osiguranje depozita) stavljale u Univerzal. Nakon bankrota ove banke, građani Srbije su platili račun od preko sto miliona evra.

Ipak, Bogićević se i posle toga održao i nastavio da radi kao i do tada.

Nevraćeni krediti

Bez adekvatnog sredstva obezbeđenja „Privredna banka Beograd“, odnosno samo uz pokriće menicama, odobrila je kredite za – „Eurogumu – BBS“ d.o.o. – dva miliona evra; „Eko Fokus“ d.o.o. – 1,8 miliona evra; „Inmold“ d.o.o. – 1,9 miliona evra; „Olimpikus BP“ d.o.o. – 1,88 miliona evra; „Porfito trade“ d.o.o. – 1.88 miliona evra; „Vadra-prom“ d.o.o. – 1,69 miliona evra; „Amator“ d.o.o. – 1,69 miliona evra; „Fermin“ d.o.o. – milion evra i 60 miliona dinara; „Mihmil“ d.o.o. – 1,3 miliona evra. Krediti nisu vraćeni „Privrednoj banci Beograd“, čime je oštećena za 15.140.000 evra i 60 miliona dinara, odnosno ukupno za 1.757.246.348 dinara, za koliko je pribavljena korist jemcu „Koncernu Farmakom MB“ Šabac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari