U okviru policijske akcije „Kraba“ juče je uhapšen direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Nenad Borojević, njegov zamenik Zoran Tomašević, kao i načelnici odeljenja pedijatrije i apoteke Instituta Zoran Bekić i Ivana Popović, zbog sumnje da su od marta 2007. do kraja 2009. primali više od pola miliona evra mita od farmaceutskih kompanija. Ova akcija je rezultat višemesečnog rada SBPOK-a i Tužilaštva za organizovani kriminal.

Policija je takođe privela i direktore preduzeća „Roš„ DOO Beograd Vojislava Petrovića, direktora preduzeća Onkološkog sektora preduzeća „Farma svis“ Beograd Andreju Soretića, kao i Predraga Marinkovića, menadžera preduzeća „Astra Zeneka“ iz Beograda i to zbog sumnje da su davali mito.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je juče na skupštinskom Odboru za bezbednost da se uhapšeni terete da su „pacijentima prepisivali više lekova nego što je potrebno kako bi povećali potrošnju citostatika i kako bi dobili više novca od farmaceutskih kuća“.

Prema nezvaničnim informacijama, pacijentima su propisivane duple ili troduple doze, ali su tokom lečenja dobijali adekvatnu dozu citostatika. Na osnovu prepisanih doza leka, farmaceutske kuće su refundirale troškove od Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO). Kako saznaje Danas, trenutno se vodi opsežna istraga ne bi li se otkrio trag novca i gde je taj novac na kraju završio, a visina iznosa za koliko je oštećena država nije konačno utvrđena.

Izvor Danasa iz policije navodi da je SBPOK više meseci proveravao rad Agencije za lekove i medicinska sredstva, odnosno eventualne finansijske malverzacije i proceduralne nepravilnosti, jer Agencija daje konačnu odluku o bezbednosti lekova i indicijama. Naš sagovornik ističe da je policija nedavno prikupila i svu dokumentaciju i zapisnike sa sednica Komisije za citostatičke lekove. Prema našim saznanjima, pojedini uhapšeni su bili članovi te komisije, koja daje smernice koji će se citostatici naći na „pozitivnoj“ listi, odnosno koje će RZZO refundirati.

Osumnjičeni Borojević, Bekić, Popović i Tomašević, kako je saopštila policija, prilikom sprovođenja nabavki citoksičnih lekova za potrebe Instituta, zahtevali su i dobijali novac od predstavnika farmaceutskih kuća, koje distribuiraju citostatičke lekove na Srbije sa ciljem da bi se favorizovala nabavka i potrošnja lekova tih farmaceutskih kuća.

Prema saopštenju policije, privedeni sa Instituta su po prethodnom dogovoru sa predstavnicima favorizovanih i unapred određenih proizvođačkih farmaceutskih kompanija, uvodili nove i proširivali već postojeće indikacije za njihove citostatike koji su nabavljani preko RZZO.

Sumnja se da su su na taj način uticali na povećan obim potrošnje citostatika favorizovanih proizvođačkih farmaceutskih kompanija, a za to su takođe, zahtevali i dobijali novac od predstavnika farmaceutskih kuća.

Štampa podseća, kako prenosi Tanjug da je upravo Borojević nadležne organe „obavestio“ o proneveri 37 miliona dinara iz humanitarnog fonda Katarine Rebrače (38), koja je uhapšena početkom aprila.

Nakon hapšenja Rebrače mediji su tvrdili da ta pronevera možda nikada nikada ne bi bila otkrivena da Borovjević nije „pokazao prstom na nju“. Tada je uočeno da je Borojević na Rebračine malverzacije ukazao tek tri godine nakon što su zajedno prisustvovali humanitarnoj gala večeri u Njujorku. Posle ove večere, kako je bilo objavljeno, prikupljena su „značajna“ sredstva za adaptaciju i opremanje 750 kvadrata ambulantnog bloka na prvom spratu Instituta.

Borojević je potvrdio da je bio na toj večeri, tvrdio da se ne seća detalja niti koliko je novca prikupljeno, a kao razlog on je naveo pružanje podrške Rebračinom humanitarnom fondu na podizanju nivoa svesti o potrebi preventivnih pregleda i ideju prikupljanja novca za onkologiju“. Borojević je negirao da je Institut za onkologiju i radiologiju dobijao sredstva iz Rebračinog fonda, ali je priznao da je o njihovom trošku putovao u Njujork.

Institut za onkologiju je, inače, sarađivao sa Fondom Rebrače na dva velika projekta – prikupljanju sredstva za adaptaciju i opremanje 750 kvadratnih metara ambulantnog bloka na prvom spratu Instituta 2007. godine, a drugi prikupljanje sredstava za kupovinu digitalnog mamografa, koji je isporučen Institutu, ali ga, kako je kasnije utvrđeno, Fond nikada nije platio. Rebrača i njena majka, takođe angažovana na aktivnostima Fonda, uhapšene su početkom aprila pod sumnjom da su proneverile 37 miliona dinara i obe se nalaze u pritvoru.

Afera i u Sloveniji 2009.

Imena privedenih doktora Tomaševića i Bekića krajem prošle godine su „označeni“ u Sloveniji kao mogući osumnjičeni da su uzeli mito u visini po 10.000 evra od švajcarskog farmaceutskog giganta „Novartisa“ za stavljanje njihovog leka „aredija“ na takozvani klinički protokol. Prema nezvaničnim podacima, slovenačko tužilaštvo nije dostavilo tu dokumentaciju srpskom tužilaštvu za organizovani kriminal.

Podsetimo, da je Vrhovno državno tužilaštvo Slovenije podnelo oktobra prošle godine prijavu protiv slovenačke filijale tog švajcarskog farmaceutskog preduzeća u kojoj se navodi da postoje dokazi da je „Novartis“ u oktobru 2002. godine potkupio tri lekara beogradskog Onkološkog instituta.

Ministar iz medija saznao za hapšenje

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je juče da je o hapšenju direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Nenada Borojevića saznao iz medija, dodajući da to „nije dobra vest“. „Kada se ljudi koji nose bele mantile i rade posao koji je, pre svega, čuvanje i unapređenje zdravlja i lečenje bolesnih i pomaganje čoveku u nevolji, nađu u situaciji da budu privedeni, to ni za koga ne može da bude dobra vest“, istakao je ministar Milosavljević. Na pitanje da li je Ministarstvo zdravlja vršilo kontrolu po pitanju nabavke citostatika, Milosavljević je odgovorio da je svaka zdravstvena ustanova samostalno pravno lice koje odgovara za svoje posao u skladu sa zakonima zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari