Analizirajući rezultate drugog kruga izbora i pobedu predsedničkog kandidata DS Borisa Tadića analitičari kao i funkcioneri te stranke imaju oprečna mišljenja o pitanju stabilnosti koalicione vlade.
Funkcioner Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope Goran Svilanović, analitičar Vladimir Goati i profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković složili su se da će rezultati izbora imati dramatične posledice i po političku scenu Srbije i da pokazuju da su prevremeni parlamentarni izbori neminovni.

Analizirajući rezultate drugog kruga izbora i pobedu predsedničkog kandidata DS Borisa Tadića analitičari kao i funkcioneri te stranke imaju oprečna mišljenja o pitanju stabilnosti koalicione vlade.
Funkcioner Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope Goran Svilanović, analitičar Vladimir Goati i profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković složili su se da će rezultati izbora imati dramatične posledice i po političku scenu Srbije i da pokazuju da su prevremeni parlamentarni izbori neminovni.
– Ako premijer želi dobro ovoj zemlji, morao bi da posluša političku volju građana Srbije, da podnese ostavku na mesto predsednika Vlade, ali da njegova stranka nastavi da podržava Vladu – rekao je Svilanović na sinoćnjoj konferenciji za novinare CESID-a.
On je naveo da je Koštunica napravio nekoliko pogrešnih poteza poslednjih meseci. Najpre time što se usprotivio raspisivanju izbora, zatim što nije podržao Tadića, ali i uslovljavanjem potpisivanja sporazuma sa EU. Goati je mišljenja da bi Koštuničina ostavka značila i pad Vlade i prevremene izbore, dok je Stojiljković ocenio da se lako može dogoditi da uz lokalne izbore u maju budu održani i vanredni parlamentarni.
Predsednica Fonda za otvoreno društvo Sonja Liht kaže za Danas da je pobeda Borisa Tadića „dobar rezultat i velika stvar, jer je Srbija glasala u velikom broju“.
– Dobili smo demokratskog predsednika koji želi da vodi Srbiju ka evropskoj budućnosti i mislim da je to za nas jako važno. Bitka je dobijena u vrlo teškim uslovima i zato je značajna – ističe Sonja Liht.
Ona je ubeđena da će ukoliko bude potpisan politički sporazum 7. februara i ukoliko Vlada pronađe kompromis oko najbitnijih pitanja, Vlada Srbije „imati šansu da opstane“, a da bi u suprotnom moglo da bude „ozbiljnih debata o njenoj budućnosti“. Liht napominje da će uloga Koštunice sada biti oslabljena, jer je on „ovu igru igrao bez dovoljno promišljanja“.
Prema rečima analitičara Jovana Komšića „Srbija je racionalno izabrala svoju izgledniju budućnost“.
– Ova predsednička trka je bila politička artikulacija između konflikta i razuma. Ovim se rađa šansa za evropski put Srbije iako je tek realizovana jedna od institucija na tom putu. Vlada Srbija bi trebalo da podrži taj evropski put, a tek predstoje otvorena pitanja artikulacije različitih pogleda na karakter i tempo kretanja ka Evropi – objašnjava Komšić.
On veruje da „Tadić neće insistirati na novim izborima, već će ponuditi premijeru i Vladi nešto čvršće i konkretnije definisane metode i datume putovanja Srbije ka Evropi“.
– Koštuničina pozicija će sada biti uzdrmana, iako ne verujem da će Tadić radikalnije da destruira odnose u Vladi. Sad treba pokazati stepen odgovornosti i u vezi sa potpisivanjem SSP i statusa Kosova – ocenjuje Komšić.
Sociolog Srećko Mihajlović smatra da je „Koštunica i dalje vladar Srbije i da on odlučuje ko će vladati i kako će vladati, sviđalo se to Srbiji ili ne“.
– To tvrdim na osnovu toga što on svojim pristajanjem uz demokrate ili svojim pristajenjem uz radikale, diktira sastav vlade i buduću politiku Srbije. Smatram da ne postoji mogućnost da Vlada Srbije bude uzdrmana ukoliko DS, što joj ne bi bilo prvi put, ne smisli da može sama da dođe do vlasti u Srbiji – mišljenja je Mihajlović dodajući da „bez novih parlamentarnih izbora to nije izvodljivo i da DS nije ona stranka koja odlučuje o budućim izborima. Ipak, on tvrdi da su ovi izbori doprineli stabilnosti Vlade.
Komentarišući rezultate izbora, naš sagovornik ocenjuje da su „gubitnici glasali za gubitnika i očigledno izgubili“.
Analitičar Milan Nikolić smatra da je pitanje stabilnosti Vlade „u rukama DS odnosno da li ta stranka želi da ljulja Vladu ili ne“.
– Čuli smo već visoke funkcionere DS koji to ne žele. Na neki način Koštunici je uzdrman položaj, ali ne tako direktno i ne u tolikoj meri. Posle pobede Tadića, koja je istina tanka, ali je ipak pobeda, videćemo šta će se dogoditi. Koštunica bi na neki način mogao da izazove pad Vlade, jer hoće da izbegne da bude premijer koji je izgubio Kosovo, ali možda će shvatiti da je on sad daleko slabiji partner u koaliciji nego što je to ranije bio. Sve su karte i dalje na stolu, ali je sigurno da pobedom Tadića Koštunica ništa nije dobio, već je verovatno izgubio – ocenjuje Nikolić.
Politički analitičar Slobodan Antonić smatra da stabilnost vlade neće biti ugrožena. On kaže da je razlika u broju glasova koje je Tadić osvojio na izborima u odnosu na kandidata SRS Tomislava Nikolića, suviše mala da bi se zbog toga stvorila euforija.
Ministri aktuelne vlade, pak, u izjavama za Danas ocenjuju da će Vlada nastaviti da radi svoj posao kao i dosad i da ovi izbori neće uticati na njenu stablinost.
Tako predsednik G17 plus i ministar za ekonomiju i regionalni razvoj Mlađan Dinkić je za Danas izjavio „da će opstanak Vlade zavisiti od usmerenja same vlade koja mora što pre da uvede Srbiju u EU“.
Dragan Đilas, ministar bez portfelja, rekao je da Vlada nastavlja da radi svoj posao dok postoje pet principa na kojima je formirana. Dušan Petrović, ministar pravde za Danas kaže da rad Vlade u ovom trenutku nije tema.
– Ima ozbiljnih i teških odluka koje ćemo doneti ove nedelje. Moraju biti razrešene sve dileme oko toga kako će Vlada odlučivati o svim pitanjima vezanim za evropske integracije. Optimista sam, odluka građana o pobedi Borisa Tadića je putokaz kako će se stvari u drugim važnim elementima ove države odvijati – rekao je Petrović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari