Čovek koji se nada da će na predstojećim parlamentarnim izborima u Italiji pobediti Silvija Berluskonija predstavlja sve ono što kontroverzni milijarder nije: staloženo govori, ima umerene manire i politički je korektan.
Valter Veltroni, donedavno gradonačelnik Rima, a sada kandidat koalicije levog centra za premijera, ujedinitelj je koji se suprotstavlja Berluskoniju kao ličnosti koja zagovara polarizaciju.

Čovek koji se nada da će na predstojećim parlamentarnim izborima u Italiji pobediti Silvija Berluskonija predstavlja sve ono što kontroverzni milijarder nije: staloženo govori, ima umerene manire i politički je korektan.
Valter Veltroni, donedavno gradonačelnik Rima, a sada kandidat koalicije levog centra za premijera, ujedinitelj je koji se suprotstavlja Berluskoniju kao ličnosti koja zagovara polarizaciju. Uvaženi političar, Veltroni voli „sve što je američko“, pisao je romane i filmske kritike, borio se protiv siromaštva u Africi. Sredovečni Italijan veruje da može dostići Baraka Obamu. Može li zaista?
U izbornu trku čiji će se finiš na biralištima dogoditi u nedelju i ponedeljak, Veltroni je ušao kao autsajder, plaćajući cenu nepopularnosti vlade Romana Prodija i njenog brzog pada. Rezultati istraživanja javnog mnjenja uporno su pokazivali njegovo zaostajanje, čak i kada je izgledalo da Veltroni umanjuje prednost Berluskonijeve konzervativne koalicije.
Veltroni je u kampanji obišao Italiju uzduž i popreko, vozio se ekološkim autobusom, govorio na trgovima i čak odlazio na ručak kod porodica po italijanskim gradićima. Njegova najveća nada su neodlučni birači koji, prema istraživanjima, čine trećinu ukupnog biračkog tela. Veltroni je u nezavidnoj situaciji jer ljude nezadovoljne Prodijevom vladom treba da ubedi da im može doneti nešto radikalno drugačije, a istovremeno ne može da kritikuje kabinet koji je podržavao i čiji su ministri istaknuti članovi njegove partije.
Veltroni želi da Italiju povede napred modernom politikom, oslobođenom ideologije. Obećava promene, brzo odlučivanje, transparentnost. Svoju novoosnovanu Demokratsku stranku doživljava kao reformističku snagu koja za Italiju može da učini ono što su za Britaniju uradili Blerovi „novi laburisti“.
– Italija je suviše dugo stajala u mestu. Nama treba demokratija sposobna za donošenje odluka, kaže Veltroni. Analitičari hvale efektnost njegovih govora i pozdravljaju Veltronijevu rešenost da se uzdrži od žestokih napada na Berluskonija kakvih je bilo tokom ranijih predizbornih kampanja.
– Mislim da je Veltroni svesno odlučio da umiri strasti jer je uvideo da se u prošlosti to nije pokazalo praktičnim, naveo je Džon L. Harper, profesor na Školi naprednih međunarodnih studija „Džon Hopkins“ u Bolonji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari