Vidim da je saga o pečenju, glavučicama i zaponcima naišla na dobar prijem kod cenjenog publikuma, što i nije začudno na ovu skupoću i oskudaciju.

Dežurni seratori i drkadžije, naravno, nisu propustili priliku da politizuju i jednu ovako vedru i svim nepcima dragu temu. Izuzetno velika čitanost Glavučice (iako ne baš i dobra ocena, izgleda, Panoviću, da sam popustio u školi) dala mi je ideju da u toku nedelje bar jednu kolumnu posvetim drevnim, srpskim đakonijama koje polako padaju u zaborav pred najezdom imperijalnog, kancerogenog i genetski modifikovanog fast fuda.

Osim (donekle) književne, moji recepti će – kako stvari stoje i kuda sve ovo ide – jednoga dana imati i prehrambenu vrednost. Dakle ovako: Čuvajte moje recepte na hladnom mestu, pa kad Rogonja dođe po svoje i kada vam isprazni frižider, vi lepo zapalite sveću i pročitajte opis jela; ako niste alavi, biće vam dosta. A zadnja stranica Danasa može vam poslužiti kao salveta.

Za danas sledi recept za izdašno srpsko jelo (na koje polažem autorska prava) a koje se zove – vo u kupusu. Odmah idemo na stvar. Potrebni sastojci (za sto pedeset osoba): jedan osrednji vo (300-450 kila); kupus u glavicama (700 kg); luk crni (150 kg) šargarepa (180 kg); krompir (150 kg); dvesta grama parmezana, pedeset i pet glavica belog luka tri ljute papričice, dve veze peršuna, dva oraščića; sto grama karija; so, biber, aleva paprika i jedan dobar drenov štap. Zašto štap? Videćete! Polako! Prvo nabavite namirnice.

Ako ste ih nabavili, prelazimo na – način pripreme. Vola zaklati, oderati ga urediti i staviti ga na promaju da se ocedi, a bele bubrege, to jest muda, staviti na stranu, u slanu vodu. (Koža od vola može se, inače, upotrebiti za šivenje za život u Srbiji veoma korisnih gaća.) Luk i šargarepu sitno iseckati i masu dinstati na tihoj vatri dok ne porumeni. Glavice kiselog kupusa raseći na četvrtine, posoliti i pobiberiti po ukusu, dodati oraščić i (eventualno) stručak majčine dušice. Potom vola – koji se u međuvremenu ocedio – treba ubaciti u povrće.

E, sad dolazi najdelikatniji deo posla. Treba uzeti onaj drenov štap i svojski tući vola dok dobro ne omekša. Da je vo omekšao koliko treba, što će reći da je jelo gotovo, znaćete ako vidite da je meso sa vola (a i sa vaših leđa) počelo da otpada. Potom bele bubrege sitno iseckati, pomešati sa peršunom, sitno seckanim ljutim papričicama i belim lukom, i sve to posuti po jelu čiji se zamamni miris već širi po šumama i gorama naše zemlje ponosne. Služiti toplo. Uz ovo jelo najbolje ide šardone iz 1968. godine. Prijatno, cenjeni publikume.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari