Džim Tompson je uživao i razmišljao kako da im pomogne i izvuče ih iz siromaštva… Ideju je dobio u selu koje je gajilo svilenu bubu. Odmah je otputovao u Ameriku i otud preneo – mašine, tkačnice, sve što je trebalo da zameni ruke koje su na primitivan način obrađivale nežne niti. Doveo je i američke stručnjake da ih sklope i upute Tajlanđane u rad. Nastala je prva mala fabrika u kojoj je zaposlio 50, a potom sto radnika. Ubrzo je napravljena druga, pa treća. Ljudi su danonoćno radili i proizvodili čuvenu tajlandsku svilu.


Džim Tompson je bio zadovoljan, postepeno se povlačio; pošto je voleo lov, često je odlazio u tajlandske džungle. Kada se vratio sa jednog takvog putovanja, na mestu stare tajlandske kuće ugledao je novu, od tikovine, kakvu je uvek želeo. Njegov novi dom bio je uvek pun prijatelja sa Istoka i Zapada. Danju je pisao knjige o Tajlandu, a uveče – u belom odelu od tajlandske svile – sa papagajem na ramenu, uživao sa gostima. Godine 1967. sa dvadesetak slugu krenuo je u lov u malezijske džungle. Pošto je ostao dugo, Tajlanđani su se zabrinuli i krenuli da ga traže. Bilo je bezuspešno. Tajlandska vlada sprovela je zvaničnu istragu i angažovala 340 ljudi, pomoć pruža i kralj Bumidol… Uzalud. Od Džima Tompsona ni traga ni glasa. Obavijena misterijom, tajna je ostala. Tajlanđani su se dugo nadali… posle nekoliko godina teška srca su njegov dom pretvorili u muzej. Od tada mis Su posetiocima pokazuje vrt i unutrašnjost kuće. Nijedna stvar nije pomerena; u radnoj sobi na pisaćem stolu je mastionica od srebra, upaljač od žada, rukopisi, odmaknuta stolica. Trpezarijski sto od abonosa postavljen je za večeru; u srebrnim svećnjacima lelujaju plamičci sveća i sve izgleda baš kao da će Džim Tompson svakog trenutka ući i sesti u pročelje… Plavičasti suton obavija kuću i uvlači se u guste krošnje drveća.

Staza vodi do visoke kapije, a sa suprotne strane čeka vas tuk-tuk – i desetomilionski Bangkok ispresecan klongovima, soi-prolazima, zakrčenih ulica i trotoara na kojima masa naroda žuri, hoda, kupuje, sedi, ili jede…

Bangkok živi danonoćno. U prvi mah pomislite da je Bangkok tipična azijska prestonica – dok ne 'začeprkate' i otkrijete prizore koji oduzimaju dah… Ukoliko stignete da ih obiđete i razgledate, produžite na jug prema Kineskom moru, tek tamo vas čeka uzbuđenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari