Evropski savet odlučuje da li i kada pregovori o pridruživanju mogu da budu otvoreni, na osnovu preporuke Komisije.

Zahteva se konsenzus država članica EU i stiče se utisak da ovaj cilj neće biti ostvaren ako se ne postigne dalji napredak u poglavlju 35 (koje se odnosi na normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, prim. aut.), kaže u izjavi za Danas Dejvid Mekalister, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, povodom različitih spekulacija o tome da li postoji šansa da će prva poglavlja u procesu pristupanja Srbije EU biti otvorena pre početka 2015. godine.

Prema njegovim rečima, „ostaje pitanje da li će bilo koje poglavlje biti otvoreno do kraja godine“. Ipak, Mekalister poručuje da je uveren da je otvaranje prvog poglavlja „samo pitanje meseca“.

Poznavaoci prilika u Briselu navode da bi Srbija teoretski mogla da otvori prva poglavlja do kraja godine, budući da će sednica Evropskog saveta, gde se razmatraju najvažnija politička pitanja, biti održana naredne sedmice.

Jovana Marović, koordinatorka istraživanja u podgoričkom Institutu alternativa i članica radne grupe za poglavlje 23 u pregovorima o članstvu Crne Gore u EU, komentariše za Danas da uzimajući u obzir pozitivne ocene iz ovogodišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije, ostvarenim reformama i ispunjenim uslovima za otvaranje pregovora u određenim oblastima, nema razloga da uskoro ne budu otvorena prva poglavlja.

– Takođe, sudeći po najavama zvaničnika, Srbija očekuje da pripremi akcioni plan za poglavlje 23 do kraja godine, a uzimajući u obzir dinamiku procesa pregovora u Crnoj Gori, ukoliko ovaj akcioni plan bude ocenjen pozitivno od strane EK, treba očekivati i otvaranje najzahtevnijih poglavlja koja se odnose na vladavinu prava, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Ova poglavlja će, u skladu sa novim pristupom EU, biti otvorena do samog kraja procesa. Međutim, samo otvaranje pregovora po pojedinim poglavljima jeste važan, ali je zaista tek početni korak, pa u daljim fazama isključivo unapređenje zakonodavstava nije dovoljno već treba posvetiti pažnju obezbeđivanju merljivih rezultata, precizira naša sagovornica.

Komentarišući moguće posledice najnovijeg „zahlađenja“ u odnosima Beograda i Zagreba na evropski put Srbije, Marovićeva ukazuje da svaki spoljnopolitički sukob može biti potencijalna pretnja za tok procesa pregovora, posebno ako su u pitanju problemi u odnosima sa državom članicom EU, budući da za prelazak u svaku narednu fazu procesa treba imati saglasnost svih 28 zemalja EU.

Dačić sa nemačkim poslanikom

Šef diplomatije Srbije Ivica Dačić juče je na sastanku sa poslanikom Bundestaga Nilsom Anenom izrazio očekivanje da će Nemačka pozitivno oceniti politiku Vlade Srbije na sprovođenju unutrašnjih reformi, učešće u dijalogu sa Prištinom i doprinos stabilizaciji regiona, kao i da će pružiti podršku u pregovorima. Dačić je rekao da je Srbija potpuno spremna za pregovarački proces. Smatra se da otvaranje pregora umnogome zavisi od stava Nemačke, koja je dosad insistirala na poglavlju 35 – normalizaciji sa Prištinom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari