Veća stabilnosti i sigurnost, mesto za pregovaračkim stolom u globalnim organizacijama, efikasnija javna uprava i pravosuđe, znatno smanjenje korupcije, više stranih ulaganja, sveukupno bolji kvalitet života – naveo je Gordan Markotić, ambasador Hrvatske u Srbiji, neke od brojnih koristi koje je njegova zemlja ostvarila članstvom u Evropskoj uniji. On je juče, u ambasadi ugostio studente Fakulteta političkih nauka i njihovu profesorku i šeficu pregovaračkog tima Srbije u pregovorima sa EU, Tanju Miščević i predstavio im kako je izgledao put Hrvatske ka punopravnom članstvu.

Na taj način, Hrvatska je nastavila akciju delegacije EU u Srbiji „Dani otvorenih vrata“ u okviru koje ambasade članica EU, mladim ljudima približavaju vrednosti Unije.

– Tokom pregovora o prijemu u članstvo se pojavljuje puno nepredviđenih okolnosti, koje mogu usporiti proces. To su najčešće neformalni zahtevi pojedinih zemalja članica, a i bez toga, procedura prijema u EU je jedan komplikovan proces – rekao je Markotić. On je dodao, da se i u vreme dok je hrvatska pregovarala o prijemu, govorilo o „zamoru proširenjem“ kod starijih članica, a da će ti prigovori postati glasniji posle nedavno održanih evropskih parlamentarnih izbora na kojim su evropskeptične stranke ostvarile dobar rezultat. Ipak, kako navodi, konsenzus stranaka unutar zemlje o važnosti prijema u EU je presudan, a posle poslednjih izbora u Srbiji, to razumevanje dele sve partije u skupštini.

Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević je istakla značaj koji za Srbiju ima činjenica da je naš sused nedavno okončao pregovarački proces i da mi možemo, uz blage izmene, da iskoristimo njihova dragocena iskustva. „Na taj način mi ne moramo da izmišljamo toplu vodu“ rekla je Miščevićeva. Prema njenim rečima, Hrvatska je dobar primer koji pokazuje koliko je „važno povući teške poteze“ i kako je proces pregovora o prijemu pravo vreme za njihovo povlačenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari