I ove godine od 16. do 19. aprila održaće se manifestacija „Dani Beograda“, kada će naš grad preplaviti umetnici, ulični zabavljači i mnogi drugi. Kao i do sada, ove svečanosti će pratiti bogat i zanimljiv kulturno-umetnički program, a glavni tvorac tih zanimljivosti je Belef.

– Ovogodišnji program održavaće se na pet punktova u centru grada, ali bogat sadržaj biće organizovan i u drugim opštinama, u Lazarevcu, Sopotu, Grockoj, Čukarici i Paliluli. Polaznici mnogih muzičkih škola održaće nekoliko koncerata, kao i sastavi Duo Maska i Cello Femmine, koji kombinuju džez i klasičnu muziku. Putujuća trupa „E…“ i dramski studio „Bis“ zabavljaće najmlađe posetioce – najavio je Vuk Despotović, v.d. direktora Belef centra na konferenciji za novinare održanoj povodom „Dana Beograda“, kada su govorili i Katarina Živanović, sekretarka Sekretarijata za kulturu, Dejan Veselinov, direktor Turističke organizacije Beograda, i Danica Jovović Prodanović, direktorka Muzeja grada.

Dejan Veselinov je istakao da će se u izvedbi Turističke organizacije Beograda sprovesti mnoge atraktivne ture kroz grad poput razgledanja Dvorskog kompleksa na Dedinju, vožnje otkrivenim autobusom ili noćnog razgledanja tramvajem. Svi zainteresovani mogu se prijaviti u Knez Mihailovoj 5, rezervacije su potrebne, ali sve ture su besplatne.

Takođe, u okviru manifestacije, Muzej grada priredio je izložbu ‘Pejzaži Beograda“, koja će biti otvorena u holu Starog dvora. Biće predstavljeni pejzaži glavnog grada, nastali tokom prve polovine 20. veka, na kojima su prikazani Kalemegdan, savsko pristanište, Žarkovo, Dorćol i Resnik. Među ovim delima nalaze se radovi nekih od najznačajnijih srpskih slikara, poput Nadežde Petrović, Živorada Nastasijevića, Jovana Bijelića, Jefte Perića i Miodraga Petrovića. Ova izložba predstavlja izbor od pet pejzaža iz kolekcije Muzeja koju čine 402 pejzaža Beograda.

Inače, Skupština grada je 2002. godine odlučila da se period između dva značajna događaja u istoriji naše prestonice – od 16. do 19. aprila – obeležava kao manifestacija „Dani Beograda“. Slovensko ime Beograd prvi put je pomenuto 16. aprila 878. u pismu pape Jovana VIII bugarskom knezu Borisu, a 19. aprila 1867. poslednji turski komandant, Ali Riza-paša, simbolično je predao ključeve grada knezu Mihailu na Kalemegdanu, i tako je prestala gotovo troipovekovna turska okupacija, a Beograd je ponovo postao srpski grad. U svojoj dugoj i burnoj istoriji, Beograd je često menjao i imena i gospodare. Svaki mu je davao i svoje ime: Singedon, Nandor, Fehervar, Nandor Alba, Alba Graeca, Grieschisch Weisenburg, Alba Bulgarica, Taurunum, pa do nesuđenog imena Prinz Eugenburg, koje su mu namenili Nemci 1941. godine. Međutim, najduže traje njegovo slovensko ime – Beograd.

Nagrade za najvrednija dostignuća

U okviru beogradskih svečanosti dodeliće se i različite Nagrade Beograda, kao i priznanje „Svetislav Stojanović“. Uručuju se stvaraocima za najvrednija dostignuća u Beogradu u oblastima: umetnost, nauka, medicina, arhitektura i urbanizam, poljoprivreda, novinarstvo, obrazovanje, sport, za herojsko delo, za dugogodišnji rad i trajan doprinos razvoju Beograda, kao i specijalno priznanje za izuzetan doprinos u realizaciji događaja od značaja za naš grad. Dodeljuju se i učenicima i studentima za najvrednija ostvarenja u naučnom i umetničkom radu, a priznanje ‘’Svetislav Stojanović’’ dodeljuje se pojedincu i vatrogasnoj jedinici za izuzetne rezultate ostvarene u oblasti zaštite od požara na teritoriji prestonice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari