Naučno-tehnološki park mora da bude mesto gde velike kompanije žele da uđu, jer imaju stimulativno okruženje gde mogu da razmenjuju resurse i ideje, rekao je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić na potpisivanju Ugovora o osnivanju „Naučno-tehnološkog parka Beograd“.

Kako je rečeno nakon potpisivanja, za tri do četiri godine u kompleksu na Zvezdari trebalo bi da posluje oko 100 tehnološki razvojnih kompanija sa oko 1.000 zaposlenih inženjera.

P { margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); }P.western { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Arial Unicode MS“,sans-serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Mangal“; font-size: 12pt; }A:link { }

Prema rečima ministra Verbića, reč je o projektu koji će omogućiti višestruko vraćanje uloženog truda i znanja.
Gradonačelnik Beograda podsetio je da je izgradnja Naučno-tehnološkog parka počela pre 26 godina, ali da će tek sada biti priveden nameni, odnosno zaposliti mlade koji se bave inovativnim tehnologijama, a što će, prema njegovim rećima, sprečiti odliv mozgova iz zemlje.

– Namena ovog objekta je da zaposli mlade i visokoškolovane kadrove, ali i da u njemu budu smeštene kompanije koje se bave inovativnim tehnologijama. Uzor za ovaj park je najveći park tog tipa u regionu koji se nalazi u LJubljani i koji okuplja mnogo kompanija i zaposlenih- rekao je Mali. Gradonačelnik je istakao i da će sastavni deo tehnološkog parka biti i program inkubacije start up kompanija u IT sektoru, kojim će grad nastaviti da pomaže mladima.

Rektor BU Vladimir Bumbaširević je naveo da NTP „Beograd“ treba da pruži podršku inovacionoj delatnosti na Univerzitetu i da omogući komercijalizaciju inovacija.

Zadatak parka je da upravlja izgrađenim kompleksom na Zvezdari gde bi trebalo da počnu sa radom kompanije koje se bave novim tehnologijama, kako domaće, tako i strane, a kako bi se stvorili uslovi za komercijalizaciju inovacija i razvoj ekonomije zasnovane na znanju.
Istovremeno, NTP „Beograd“ treba da stvori uslove za osnivanje i razvoj većeg broja start-up preduzeća koristeći metodologiju koja je već razvijena na tehničkim fakultetima u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari