Sindikat komunalne policije nije reagovao primereno ni opravdano kada je u saopštenju najavio podnošenje krivične prijave protiv „NN lica koje je nezakonito snimalo“ vezivanje i privođenje građanke, koja se vozila gradskim prevozom bez autobuske karte, ocenjuje za Danas, Radoljub Šabić, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.


– Reakcija Sindikata nije primerena okolnostima. Relevantne krivične odredbe (član 144 i član 145 Krivičnog zakona) čak i kad je reč o snimanju privatnih, a ne službenih lica, za postojanje krivičnog dela zahtevaju „osetno zadiranje u lični život“. To je u konkretnim okolnostima praktično nemoguće konstatovati. Postavlja se pitanje „Koliko je realno da tužilac, a pogotovo sud u snimanju aktivnosti komunalnih policajaca prepozna „osetno zadiranje u lični život?“ – navodi Šabić za naš list.

Prema rečima Poverenika, širom sveta građani prave, postavljaju na internet i na drugi način „dele“ slike i video zapise o događajima u kojima su akteri predstavnici vlasti, najčešće policija, nekad u afirmativnom nekad u negativnom kontekstu.

– Ubrzani razvoj tehnologije, posebno mobilnih telefona učinili su fotografisanje i snimanje događaja na ulici veoma jednostavnim, što neretko ima za posledicu da „građani reporteri“ najnovije vesti, uključujući i one o aktivnostima policije plasiraju čak brže nego tradicionalni mediji. U mnogim prilikama to se pokazalo kao efikasan mehanizam kontrole javnosti. U tom pogledu naša zemlja nije i ne treba da bude izuzetak. Dakle, načelno, snimanje akcija policije osim u izuzetnim zakonom predviđenim prilikama nije nezakonito – objašnjava Šabić i dodaje da je veoma važno da se građani koji snimaju uzdrže od bilo kakvog ometanja rada policije, da se ne mešaju u obavljanje službene radnje, da ne prekidaju razgovor koji je u toku, ne postavljaju pitanja policajcu ili osobi koja je „predmet“ policijske obrade. Građani moraju da poštuju uputstva policije koja imaju za cilj bezbednost učesnika događaja, i da ni u kom slučaju ne ulaze u restriktivni prostor obležen policijskom trakom.

– Policajci, kao i drugi građani, imaju pravo na privatnost, ali onda kad nisu na dužnosti. Na dužnosti, njihovo postupanje je prvenstveno predmet zakona koji utvrđuju i uređuju pravo javnosti da zna, a ne zakona koji štite privatnost. Svaki javni službenik, pa i policajac, mora da računa na to da će njegovo delovanje biti legitiman predmet interesovanja javnosti, pogotovo kad primenjuje silu – ističe Šabić.

Inače, načelnik Komunalne policije Beograda Nikola Ristić saopštio je da su postupili u skladu sa ovlašćenjima prilikom privođenja putnice u javnom prevozu na liniji 73 u Zemunu koja nije imala kartu. On je rekao da je A.S. privredena 23. januara prilikom asistencije u kontroli putnika jer je odbila da da na uvid ličnu kartu nakon što je utvrđeno da nema adekvatnu voznu ispravu, a zatim pokušala i da pobegne. Komunalni policajci su nakon toga bili primorani da koriste sredstva prinude, a zatim i da je odvedu u policijsku stanicu u Zemunu. Ristić je naveo da je A.S. puštena nakon što joj je utvrđen identitet, kao i da će protiv nje biti pokrenuta prekšajna prijava za ometanje službenih lica u vršenju dužnosti, kao i prekršajni nalog zbog vožnje bez važeće vozne isprave.

Sredstva prinude jedino ako su nužna

Snimak, na kome se vidi kako Komunalna policija vezuje lisicama i privodi devojku radi utvrđivanja identiteta, zbog toga što nije imala kartu u javnom prevozu i što nije htela da se legitimiše, izazvao je buru u javnosti. Da li je u slučaju tridesetogodišnje A.S. došlo do nepotrebne upotrebe sredstava prinude, prema rečima Rodoljuba Šabića, treba da ocene nadležne službe, polazeći od odredbe da je po zakonu njihova upotreba dozvoljena samo ako je „apsolutno nužna“.

Ovlašćenja

Kako Zakon o Komunalnoj policiji obrazloženi i tumači pojedine pojmove i ovlašćenja

– Komunalni policajac izvršiće proveru identiteta lica čije ponašanje ili delovanje predstavlja kršenje propisa iz delokruga komunalne policije. Pre provere identiteta komunalni policajac dužan je da upozna lice sa razlozima provere njegovog identiteta.

– Dovođenje – ukoliko komunalni policajac ne može da utvrdi identitet lica proverom, to lice će bez odlaganja dovesti nadležnom organu radi utvrđivanja identiteta.

– Upotreba sredstava prinude – fizičku snagu i službenu palicu komunalni policajac može da upotrebi samo ako u obavljanju poslova na drugi način od sebe ili drugog ne može da odbije istovremeni protivpravni napad.

– Sredstva za vezivanje – komunalni policajac može da upotrebi protiv lica koje pruža otpor ili pokušava da pobegne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari