Grad je preduzeo sve neophodne mere za odbranu od eventualnih poplava, koje mogu da prouzrokuju topljenje velike količine snega u Evropi, saopšteno je iz Sekretarijata za komunlane i stambene poslove.


Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas imenovao je za šefa štaba za odbranu od poplava gradskog sekretara za komunalno stambene poslove Predraga Petrovića, a potom je u skladu sa Zakonom o vodama donet i Operativni plan za odbranu od poplava na teritoriji prestonice u 2012.godini.

Iako trenutni podaci ne ukazuju da bi ovog proleća moglo doći do većeg izlivanja reka sve nadležne gradske službe, uz već postojeće preventivno delovanje, pomno prate situaciju u Evropi i u našoj zemlji. U saopštenju se podseća da iskustvo iz 2006. godine opominje, kada su zabeleženi najviši vodostaji Save i Dunava od kada se vrše merenja. To je bila i godina najvećih poplava širom Srbije, kada su bila poplavljena i pojedina naselja u Beogradu. Najugroženije tačke u poplavama 2006. godine bile su Ada Ciganlija, potez od Brankovog do Starog železničkog mosta, Nebojšina kula i Zemunski kej. Sve te tačke danas su zaštićene od poplava, podseća se u saopštenju.

Šef štaba za odbranu od poplava Predrag Petrović istakao je da veći problemi sa poplavama u Beogradu zapravo mogu da se dese samo u nelegalno izgrađenim naseljima, pre svih u Pančevačkom ritu i zemunskim naseljima Altina i Plavi horizonti, dok su pod stalnim nadzorom i bujični vodotoci.

„Izuzetno je dobro to što je regulisana Barička reka koja se 2010. godine izlila i napravila štetu u naselju Barič. JVP „Beogradvode“ kroz Program 1 i 2 Sekretarijata za komunalne i stambene poslove, održavaju veće bujične vodotoke i ulive potoka u kolektore kako ne bi došlo do zagušenja“ rekao je Petrović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari