Danas je, u Aleksandrovcu, u organizaciji Udruženja „Opstanak“ i opštine Aleksandrovac počeo sa radom dvodnevni, peti po redu, nacionalni kongres o deci i natalitetu. Kongres će imati karakter naučnog skupa sa međunarodnim učešćem, a radni naslov skupa je „Buđenje srpskog naroda“. Skup je otvorio domaćin, predsednik opštine Aleksandrovac, dr prof. Jugoslav Stajkovac i tom prilikom je pozdravljajući prisutne goste, između ostalog, rekao:

Žalosno je da nas ni ovaj, peti put, kada govorimo o ovoj temi nije udostojio niko od predstavnika državnih organa čiji bi prvorazredni posao, između ostalog, trebalo da bude i briga o natalitetu. Teško je shvatiti šta je to prioritetnije danas od ove teme no, valjda, oni, danas odsutni, a plaćeni i da o ovome brinu to znaju“ .

 

Središna tema ovog dvodnevnog skupa, kao i na prethodna četiri, biće pitanja negativnih demografski trendova u Srbiji koji ozbiljno ugrožavaju budućnost i opstanak srpskog naroda i države. Višedecenijski problemi u ovoj oblasti dolaze do prelomne tačke posle koje će mogućnosti da se negativni trendovi menjaju biti smanjene na minimum a ovaj problem, nažalost, nije uspeo da se nametne kao pitanje svih pitanja za naše upravljačke elite. Surovi podaci i sumorne prognoze ljudi od struke iz oblasti demografije ne uspevaju da utiču na definisanje hijerarhije prioriteta koje država treba da rešava.

Nažalost, i ogromna većina medija je saučesnik u inerciji kojom se pristupa ovom problemu pa će tako, po svoj prilici, i medijiski eho skupa u Aleksandrovcu biti nadjačan drugim informacijama .



 

U poslednjih 10 godina u čak 370 seoskih naselja nije se rodila ni jedna beba, pa će nas, po prognozama demografa do 2050. biti za 500.000 manje, kada će, po tim procenama, prosečna starost u Srbiji dostići čak 47 godina a četvrtinu populacije činiće stariji od 65 godina .

I na prvom srpskom saboru o natalitetu održanom pre četri godine, takođe, u Aleksandrovcu pod nazivom „Kolevka je najveće prostranstvo“ iznošeni su slični, obeshrabrujući podaci poput ovoga da je, broj stanovništva između dva zadnja popisa (2002-2011) smanjen za 377.335 ili čak 5 odsto populacije.

Zato nam se kao pitanje, posle današnjeg svečanog otvaranja, nametnulo hoće li ovo i dalje bit samo briga struke, retkih udruženja i opština poput Aleksandrovca koje su ma koliko voljne same nemoćne da bitnije menjaju stvari na bolje u oblasti negativnih demografskih trendova. Hoće li se iz Beograda kao sedišta i središta države i njene administracije nemo i nemušto odgledati kako u 17 gradova u Srbiji sa više od 50.000 stanovnika ili 36 odsto ukupne populacije, traje svojevrsni egzodus mladog radno sposobnog stanovništva ka inostranstvu i tom istom Beogradu kao centru, što drastično ubrzava tokove biološke depopulacije države? Možda slike egzodusa očajnika iz zemalja zahvaćenih ratovima koji ovih dana prolaze i kroz Beograd podsete upravljačke elite države da se nešto slično, godinama unazad, svakodnevno dešava i kod nas. Nažalost, još uvek nedovoljno primećeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari