Za predsednika Upravnog odbora „Jugoremedije“ na prošlonedeljnoj Skupštini akcionara izabran Meho Omerović, narodni poslanik. Pored njega, u Upravnom odboru su novoizabrani članovi Danilo Šuković, član Saveta za borbu protiv korupcije i Ranko Dakić, direktor beogradskog instituta „Torlak“ dok će radnici ove fabrike Zdravko Deurić i Nadica Margold i dalje ostati u Upravnom odboru.


Izbor nimalo ne čudi, jer je lokalna radnička partija Pokret Ravnopravnost, koju su pre četiri godine osnovali radnici Jugoremedije okupljeni oko Zdravka Deurića, u međuvremenu pripojena Ljajićevoj SDPS, čiji je Meho Omerović jedan od osnivača. Pored ovih poznatih imena, u Upravnom odboru je još Zrenjaninac Branislav Markuš, kao i predstavnik sindikata Nezavisnost u Jugoremediji Milan Anđelković, dok je predstavnik malih akcionara koji se protive radu menadžmenta Radica Milankov postavljen u Nadzorni odbor.

Nije tajna da u Jugoremediji godinama postoji neslaganje između zaposlenih i sadašnjeg menadžmenta, koji je imenovala grupa radnika koja je ponela najveći teret sukoba sa vlasnikom Jovicom Stefanovićem, ostavši bez posla u jednom trenutku. O njihovom povratku u fabriku nakon poništenja privatizacije, preuzimanju rukovođenja ali i revanšizmu prema ostalima koji su ostali da rade, ipak se najviše govori samo u fabričkim krugovima a nezadovoljstvo je ponovo procurilo i na Skupštini akcionara.

– Pokušali smo Deuriću da osporimo pravo da zastupa male akcionare. Zakon mu to, kao generalnom direktoru „Jugoremedije“, ne dozvoljava. Ipak, ovde je na delu mnogo više politike nego privrede, imamo puno akcionara koji nisu zaposleni i uopšte puno ljudi koji ovde odlučuju a nemaju nikakve veze sa farmaceutskom industrijom – rekla je Jelena Medarević, ovlašćeni zastupnik malih akcionara, penzionera i zaposlenih.

U strahu od mogućih otkaza, predstavnici radnika nevoljno priznaju da su nezadovoljni činjenicom da menadžment fabrike gradi novi pogon i vidi svoju budućnost na drugom mestu dok se fabrika sve više zadužuje, mnogi napuštaju proizvodnju, a plate su male i kasne. Oni sumnjaju da im poličari, intelektualci i poznata lica koja su prodefilovala prethodnih godina fabrikom, mogu pomoći.

Visoke kamate

Zdravko Deurić, direktor Jugoremedije kaže da je „najlakše pustiti fabriku niz vodu, pokrenuti stečaj i otpustiti radnike. – Nadamo da država, koja raspolaže sa 42 odsto kapitala „Jugoremedije“, to neće dozvoliti. Nije nam lako, otplaćujemo kamate za kredite koji, zajedno sa hipotekom, dostižu sumu od 10 miliona evra. Jugoremedija je imala tržište od 24 miliona ljudi, a sada samo oko pet miliona – kaže Deurić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari